ERMENİ SOYKIRIMI KOSKOCA BİR HİÇ

31 Ekim 2017


    Ülkemizde toplumun büyük çoğunluğu, taraftarı olduğu futbol takımı ile ilgilendiği kadar, milli meselelerimizle ilgilenmemektedir. 1915 Ermeni tehcirinin, bazı odaklarca sözde soykırımı olarak iddia edilmesi, bu iddia karşısında gerek devlet görevlilerinin, gerekse bilim adamlarımızın sesinin yeterince duyulmaması da aynı çerçeve içerisinde görülmektedir.

    Yıl 2016, Ermeni Devrimci Federasyonu (Taşnaksutyun) Avrupa Ermenileri Asamblesi tarafından 4-6 Mart 2016 tarihlerinde Duisburg’da bir konferans düzenleniyor. Söz konusu konferansa (uydu bağlantısı ile) ASALA mensubu terörist Alek Yenikomşiyan da katılıyor. Avrupa Ermenileri Asamblesi sonunda, Ermeniliğin temel sorunları, soykırımı ve talepler, Ermenistan-Diaspora ilişkileri, bölgesel gelişmeleri dile getiriyor. Etkinlikte; Karo Hakobyan, Masis Arakelyan, Dr. Raffi Bedikyan, Yervand Hosrovyan, Azat Ordukhanyan, Anna Givargizyan, Dr. Minas Gocayan, Ağasi Arabyan, Ani Manukyan, Harutyun Mesropyan (uydu ile), Manvel Sargsyan (uydu ile), Eduard Ficiciyan, “Nor Zarton” temsilcisi, Raffi Kalfayan, Virjine Dyusen, Jirayr Çolakyan, vd. katılmasıyla sözde Ermeni Soykırımı safsatasının, sözde değerlendirilmesi yapılıyor.

      Peki, biz ne yapmışız? Benim bildiğim, koskoca bir HİÇ…

    1790 sonrasında ortaya çıkan Ermeni isyanları ile 1917 yılına kadar yaşanan bütün olayları, Sovyet Ekim Devriminin 100. yılını ayrı, 1915-1917 arasını ayrı, 1917-1923 yıllarını da ayrı ayrı değerlendirmek bize oldukça sağlıklı bir yolda yürümeyi sağlayacaktır. Bu upuzun dönemi, başka bir yazıya bırakarak, geçtiğimiz ay yaşanan, insani değerlere ve de bilime aykırı olayı, daha doğrusu bir İHANET konusunu,  kısaca anlatmaya çalışayım:  

      Yıl 2017, 14-17 Eylül 2017 tarihleri arasında, Michigan Üniversitesi, USC Dornsife Ermeni Etütleri Enstitüsü ve Potsdam Lepsiushouse organizasyonu ile Alman Üniversitesinin ev sahipliğinde, “Bradenburg Eyaleti, Bilim, Araştırma ve Kültür Bakanı Dr. Martina Münch himayesinde,  Berlin’de “ERMENİ SOYKIRIMI İÇİN AVRUPA YAKLAŞIMLARI” [Past in the Present European Approaches to the Armenian Genocide) konulu bir çalış-tay düzenlendi. Bu çalış-tayın ev sahipliğini SABANCI ÜNİVERSİTESİ, diğer katılımcılarında KOÇ, BİLGİ, KEMERBURGAZ ve ANKARA SOSYAL BİLİMLER ÜNİVERSİTELERİ olduğu açıklanınca, konu ile ilgilenen MİLLİ duyarlılığı olan yurt içinde ve yurt dışında ki şahısların, kurumların gösterdiği tepkiyle, söz konusu ÜNİVERSİTELERDEN hiç de inandırıcı olmayan açıklamalarla geriye çekilmiş gibi yapıldı.

      Bu etkinliğin açılış ve kapanış konuşmalarını, SABANCI ÜNİVERSİTESİ’NDEN öğretim üyesi Hülya Adak’ın yapacağı, KOÇ ÜNİVERSİTESİ’NDEN Zeynep Türkyılmaz ve Ankara Sosyal Bilimlerden Dr. Murat Cankara’nın katılacağı açıklandı. “Ermeni Soykırımı Vardır” diyecek akademisyenlerin katılacağı duyuruldu. Ancak gelen tepkiler üzerine, öğretim görevlilerinin bir kısmı bu etkinliğe gitmedi veya gidemedi!

      Birazcık açacak olursak; Bu çalıştayın arkasında kimlerin olduğunu görmüş oluruz. Kuzey Amerika Orta Doğu Çalışmaları Derneği (Middle East Studies Association [MESA] of North Amerika) ve (Workshop on Armenian-Turkish Scholarhip) [WATS]. Bu amacı belli örgütler, Türk-Ermeni Çalış-tayı için (WATS) 2000 yılında Michigan Üniversitesi’nden; GERARD LİBARİDİAN, RONALD SUNY, FATMA MÜGE GÖCEK ve KEVORK BARDAKJİAN tarafından kurulmuş. 2000, 2002, 2003, 2005, 2010 da ABD’de, 2004 de Avusturya’da, 2008 de İsviçre’de, 2011’de Hollanda’da, 2015’de Türkiye’de çalış-taylar düzenlemiş. Kısacası yapılanların, yazılanların [MESA] ve [WATS] tarafından geldiği ve getirildiği noktanın; “Ermeni soykırımı ”nın tanınması, “inkârcılık”, “1915 olayları”, üzerinde siyasi mücadeleyi kazanmak ve akademik alanda bir cephe açmanın hedefleri olduğu görülüyor.

      Bilimin arkasına saklanarak, ustalıkla manipüle eden, politik sahtekârlığı sergilemekten çekinmeyerek ısrarla 1915 olaylarını sadece soykırım olarak kabul edilmesine uğraşıyorlar. İlgililer uyurken ve bütün bunlar yetmezmiş gibi  Kuzey Amerika Orta Doğu Çalışmaları Derneği (Middle East Studies Association –MESA- of North Amerika), bizim yetkililerimize hitaben,  Prof. Erh Baron (MESA BŞK.) ve Amy W. Newhall (MESA İDARİ MD.) imzası ile  “Türk hükümetinin, Türkiye’deki akademisyenlerin Ermeni-Türk Çalış tayı’nın (Workshop on Armenian-Turkish Scholarhip –WATS-) Berlin’deki söz konusu 10. toplantısına katılmalarını engellediğini öne süren ve bunu eleştiren bir açık mektup yayınlıyor. Mektup, Cumhurbaşkanlığı, TBMM Başkanlığı, Başbakanlık, YÖK Başkanlığı’na da gönderiliyor.  Sonraki günlerde de ev sahipliği yapan Lepsiushaus Potsdam da aynı mektup içeriğiyle örtüşen bir basın açıklaması  yapıyor.

      Peki, biz ne yapmışız? Benim bildiğim, koskoca bir HİÇ…

      Yıl 2017, 18-19 Ekim 2017’de Brüksel’de Adalet ve Demokrasi için Avrupalı Ermeni Federasyonu (En. European Armenian Federation for Justice and Democracy) tarafından, “4’ncü Avrupa Ermenileri Kurultayı” düzenleniyor. Kurultay’a, Edward Nalbandian, Hranush Hakobyan, Katolikos I. Aram, Bako Sahakyan, Kaspar Garabedian  ve ev sahipliğini de yapan, Avrupa Birliği Parlamentosu milletvekilleri (Yunanistan’dan 2, Kıbrıs Rum kesiminden 1) de katılıyor. Etkinliğin 1. Günü “Ermeni Kültür Merkezi’nde,  2. Günü ise “Avrupa Birliği Parlamentosu” binasında gerçekleştiriliyor. Kurultayda, 1915 olaylarını soykırımı olarak tanıtmak, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarında bağımsız bir Ermeni devleti olduğu iddiaları tartışılıyor. Başta I. Aram olmak üzere, Ermeni Diasporası, Ermeni din görevlileri el ele vererek, soykırımı suçlaması ve Dağlık Karabağ Ermenileri için bağımsızlıkları savunuluyor. Bununla kalınmamış, I. Aram 18 Ekim’de (Brüksel) din üzerinden saçmalarken, aynı gün Eçmiyadzin Ermeni Katolikosu II. Karakin, Berlin’de Avrupa’da Reform Hareketi’nin 500. Yılı vesilesiyle çeşitli din görevlileriyle birlikte, Almanya Devlet Başkanı Frank Walter Steinmeier ile resmi toplantı gerçekleştiriyor. Alman halkına ve yetkililerine “Ermeni Soykırımının” tanınması ve kınanması konusunda,  gösterdikleri destek için de teşekkür ediyor.

          Peki, biz ne yapmışız? Benim bildiğim, koskoca bir HİÇ…

      Yıl 2017, İki gün sonra Köln’de, Ermeni Apostolik Kilisesi’nin Almanya’daki Piskoposluğu tarafından Ermeni tarihi ve kültürü üzerine düzenlenen bir etkinlikte aşağıdaki HARİTA gösterilmiştir. Bu haritada Türkiye Cumhuriyeti’nin doğu yarısı ve Kıbrıs’ın doğu yarısı, Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ bölgesi ve çevresi, Gürcistan Cumhuriyeti’nin güney alt kısmı ile İran İslam Cumhuriyeti’nin kuzey uç kısmı “Ermenistan” olarak tanıtılmıştır. Söz konusu etkinliğin yapıldığı günlerde, İstanbul Ermeni Patrikhanesi Kayyumu olarak atanan Başepiskopos Karakin Bekçiyan’da Almanya’ya gitmiştir.

          Peki, biz ne yapmışız? Benim bildiğim, koskoca bir HİÇ…


 
** Haritanın paylaşıldığı kaynak: “Dün gece Köln Dom Kilisesi karşısında; Ararat'ın Sessizliği-Ermeni Kültür ve Tarih etkinliği ve #TÜRKİYE haritası http://www.domforum.de/veranstaltungen-und-fuehrungen/Das-Schweigen-Ararats-Armenische-Kultur-Historie/ …,” Asiye Bilgin - Twitter, 21 Ekim 2017, https://twitter.com/asiyebi**   
   
NOT: İlgili kurumların, 18-65 yaş aralığındaki ihtiyar akademisyenlerin (!) ilgisizliği karşısında, 88 yaşında ki GENÇ DELİKANLI Sayın Şükrü Sever Aya, söz konusu mektuplara gereken cevabı vermiştir. Dileyen okurlarıma, mektupları ve Sayın Şükrü Sever Aya’nın izni ile o cevapları e-mail olarak gönderebilirim.

KAYNAK:
- Şükrü Server Aya Mektubu
- Rehan Gündoğmuş, (Turkish Forum - E Turkiyeyiz Biz) e-mail
- AVİM (Yorum:2017/92)
- Açık Kaynaklar

 

Kenan Mutlu Gürses

Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön