SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI ve DAĞLIK KARABAĞ

30 Kasım 2017


      Türk Milleti’nin tarihi incelendiğinde, sahip olduğu topraklarda yaşayan herkesi, milliyetine, dinine, ırkına, cinsiyetine, diline ve etnik kökenine müdahale etmeksizin yönettiğini, ancak o milletlerin fırsatı ele geçirdiklerinde neler yaptıklarını hâlen İBRETLE izlemekteyiz. Türk Milleti’nin yücelttiği, koruduğu Türk İslâm Medeniyeti, gittiği her yerde, bulduğu değerleri koruyan, yaşatan, onlara kıymet veren akıl yolunu seçmiştir. Zaman, zaman bu erdemli davranışın faturası böyle olmamalıydı demekten de kendimi alamıyorum. Bir umut benim ki diyerek yazıyorum.

      1916 da Erzincan’ın Ruslar tarafından işgal edildiğini, 1917 Ekim Devrimi olmasa idi, Anadolu’nun ne halde olacağını sorgulamaya çalışıyorum kendimce! 13 Kasım 1918 de İstanbul’un nasıl işgal edildiğini, Anadolu’nun nasıl kurtarıldığını, Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını bir daha saygıyla anıyorum. Sonra, Ermeni mezalimleri, Ermeni yalanları, yalancılıkları alıp götürüyor beni, acı gerçeklerle dolu dünyalara…

      Dünyanın kabul ettiği diplomasi denen bir kurum var. Bu kurumu, yaptığı ve yapacağı işleri “yabancı bir ülke ve uluslararası toplantılarda ülkesini temsil etme eylemi ve sanatı; güç bir görüşme sırasında gösterilen ustalık ve beceriklilik” şeklinde tarif ediliyor. Diplomaside kullanılan dil için de; “ Diplomatik dil söylenenler kadar söylenmeyenleri de kapsar. Bu alanda kullanılan dilde karşı taraftan istenenler konusunda adım adım ilerleme, sadece istediklerimizi söyleme, kesinlikle kırıcı olmama, diğer tarafı anlama, ancak istenenleri sıkmadan, incitmeden kabul ettirinceye kadar sabırla müzakere gibi unsurlar temel kabul edilir” olarak belirtiliyor.  Üzülerek ifade etmeliyim ki Türkiye on beş yıldır, bu dili kullanmasını bir türlü beceremiyor. Bütün değerlendirmeler, taraf yaratmak, niyet beyanı ve temennilerin ötesine geçemiyor. Dünya da olanları, konuşulanları da yeterince izleyemiyor.

       Ermeniler, 18-20 Eylül 2017 de 6’ncı Tüm Ermeniler Forumu  (Ermenistan-Diaspora) “Karşılıklı Güven, Birlik ve Sorumluluk” başlığıyla yapacakları etkinliği 5 Eylül 2017 de açıklarken; Dört ana yön seçileceğini, seçilen bu yönlerin Savunma Bakanlığı’nı, Dışişleri Bakanlığı’nı, DİASPORA Bakanlığı’nı ve Uluslar arası Ekonomik Entegrasyon ve Reform Bakanlığı’nı koordine edeceğini söylerken, açıklamanın sonunda; “Forum; yaklaşmakta olan kahramanca muharebelerin Mayıs Anmalarına, Birinci Ermeni Cumhuriyeti’nin ilanının 100’ncü yıl dönümüne, aynı zamanda ERİVAN’IN KURULMASININ 2800’ÜNCÜ YIL DÖNÜMÜNE denk gelecek şekilde zamanlanmıştır” diyerek devam ediyor.

       Dünyanın kabul ettiği tarihi gerçekler ışığında, bir tek Türkiye Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, ilgilisi bu YALANI, yanlış ALGIYI düzeltemez miydi? Çok mu zordu? Hani bir “ey dünya”  haykırışı ile bak arkadaş; bu senin ERİVAN dediğin yerin asıl adı REVAN’DIR. Burası; Urartu, Sasani, Arap, Saciler, Şeddadiler, Selçuklular, İldenizler, İlhaniler, Timur, Karakoyunlu, Akkoyunlu, Safevi, Avşar, Kaçar, Osmanlı Türk devletlerinin sınırları içinde bulunmuştur. Ermenilerin, Nuh Peygamber ve Urartulara bağlı oldukları doğru değildir. Akademisyen, Boris Piotrovski’nin, Ermeni milletinden olan karısının hatırına ileri sürdüğü “olabilir ki, Urartu şehri Erebunin’in adı Ermenistan’ın başkenti Erivan şehrinin adında bir bağ vardır” varsayımı ile REVAN Erivan olamaz. Bitmedi… Ermeni yazar Haçatur Abovyan’ın “Ermeni şehrinin kısa tarihi belgesi” makalesinde; “Ermeni yazarları XIII. Yüzyılın başlarına, Erivan şehrinin ismini bile zikretmiyorlar” diye yazdığını neden söylemezler. Bunu göremiyorlarsa; Evliya Çelebi’nin; “Şah İsmail’in hicri 915 yılında (1509-1510) burada bir şehir yapılması konusunda kendi veziri REVANKULU HAN’A emir verdiğini, onunda 7 yılda kaleyi yaptırarak, buranın ismini REVAN koyduğunu neden açıklamazlar? Ermenilerin bu kadar açık YALANLARINI neden dünyaya anlatmazlar?

      Demek ki, İMAM yetiştirmekle, HATİP yetiştirmek aynı şey olmuyormuş!

      Çok yakından bildiğiniz gibi (!), sözde Ermeni soykırımı yalanını, Ermeniler dünyanın tamamında 8,5 milyonluk nüfusları ile adım adım inandırmaya çalışıyorlar. Bizden, ilgilisi, bilgilisi, yetkilisi kim ise tek bir ses çıkmıyor. Sesi çıkan bir avuç duyarlı insanın, sesini de kimse duymuyor veya duymak istemiyor.

      Siz, ABD Başkanı Barac Obama’nın, 2009 da TBMM de yapmış olduğu konuşmada 1915 olayları için neler söylediğini hatırlıyor musunuz? Siz, Zürih de imzalan Türkiye-Ermenistan Protokollerinin içeriğini, akıbetini, imza sonrası dönemin Dışişleri Bakanı Davutoğlu’nun neler söylediğini biliyor musunuz? Sizlerin, Başbakan Erdoğan’ın 23 Nisan 2014 günü yayınladığı taziye mesajında Ermenilere ne dediği, hafızalarınızda var mı? Siz, 20 Ocak 2015 günü Başbakan Davutoğlu’nun, Hırant Dink’in ölüm yıl dönümü nedeniyle yaptığı basın açıklamasında ve 20 Nisan 2015 günü “Osmanlı İmparatorluğu’nun yıkılış döneminde hayatını kaybeden Osmanlı Ermenileri” dediğinde neler düşünmüştünüz?  Herhalde, 24 Nisan 2015 günü, İstanbul Ermeni Patrikhanesi’nde icra edilen dini törene, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği mesajı da unutmamışsınızdır!  Ve 25 Aralık 2016 günü, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun Bitlis’te “Biz son 300 yılın en güçlü seviyesindeyiz” dediği konuşmasını unutacağınızı düşünemem bile! Hani insan bu, unutulan, bir ihtimal hatırlanmayanı olur diye, hepsinin tarihlerini aşağıda da kaynaklarını verdim, tekrar tekrar okunmasını ümit ederek…

      Şu Ermeni yalanlarını, şu sözde Ermeni soykırımı palavralarını düzeltmek için ne yapıyoruz? Ermeniler ne yapıyor?

      Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya-Soçi ziyaretine giderken, bir gazete muhabirinin “Soçi’ye gidiyorsunuz, Dağlık Karabağ da gündeminizde olacak mı?” sorusuna:
      “Geçen gidişimde Dağlık Karabağ’ı konuşmuştuk. Bununla ilgili olarak da Sayın Putin elinden gelen ne varsa onu yapmaya gayret ettiğini o zaman söylemişti. Ben bu 5 rayon (7 rayon, neden 5 rayon olmuş?) meselesinde daha hassas olmalarını, çünkü artık süre 30 yıla doğru gidiyor. Artık bu işi bu bölgede çözecek güç Rusya’dır. Bugün de yine üçlü bir görüşme olduğu için fırsat bulmam halinde tekrar gündeme getiririm. Çünkü Dağlık Karabağ meselesi bizim de hususi meselemizdir. Bunu kenara bırakmayız” diyor. Ancak tarihi ve günümüz gerçeklerinin, KARABAĞ sorununu çözmeyecek tek gücün RUSYA olduğunu ve olacağını, RUSYA’NIN stratejik menfaatlerinin neler olduğunu, ya görmüyor, ya da göremiyoruz!

      Şimdi sadece kısa bir dönemi (Ekim-Kasım 2017) Dağlık Karabağ ile ilgili başlıkları aktaracağım, Ermenilerin ne yaptığına, ne dediğine o kısa başlıklara birlikte bakalım. Sonrasında da belki Putin’in ne söylemiş olduğunu, nasıl çözüm getireceğini de öğrenmiş oluruz.

      Sizlerin, Şubat aylarında HOCALI SOYKIRIMINI gözyaşlarınızla anacağınızı, her 24 Nisan da sözde Ermeni soykırımını hatırlayacağınıza inanıyorum…!
Zaman ayırarak, son iki ayda sadece DAĞLIK KARABAĞ konusunda, Ermenilerin neler yaptığını bilmeniz için aşağıdaki kaynaklı bilgilere bir göz atarsanız, günaha girmeyeceğinize inanıyorum. Vatan, kuru kuruya da sevilmez ki!

EKİM 2017
        -ECP: MÜZAKERE SÜRECİNİN BAŞARILI SEYRİ İÇİN GÜVENİLİR BİR ORTAM YARATMAK GEREKLİ
Karabağ sorunu müzakere sürecinin başarılı seyri için güvenilir bir ortam yaratmak gerekli. Beyan Ermenistan Cumhuriyetçi Parti (ECP) Merkez Yönetim Kurulu oturumu sonrası basına açıklamada bulunan ECP’lli milletvekili ve Meclis Dış İlişkiler Daimi Komisyonu Bşk. Armen Aşotyan’dan geldi.
        -ALİYEV VE SARKİSYAN DAĞLIK KARABAĞ'I GÖRÜŞTÜ
Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Dağlık Karabağ sorununu görüşmek üzere İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.
        -SARKİSYAN: GERİLİMİN DÜŞÜRÜLMESİNE YÖNELİK TEDBİRLERE BAŞVURU KONUSUNDA GÖRÜŞ BİRLİĞİ SAĞLADIK
Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan, Ermenistan’ın İsviçre Büyükelçiliğinde İsviçre Ermeni toplumu temsilcileriyle de bir araya geldi. Cumhurbaşkanı konuşmasında Azerbaycan Cumhurbaşkanıyla müzakere sürecine ilişkin de şunları kaydetti: ʺ Bir kaç dakika önce Azerbaycan Cumhurbaşkanıyla buluşma sona erdi; sorunun çözümüne yönelik herhangi bir somut mutabakata varmış değiliz. Ancak gerilimin daha da düşürülmesi ve ön hatta kayıplarımız olmaması için girişimlerde bulunma yönünde görüş birliğine vardık. Gerek Azerbaycan Cumhurbaşkanı gerekse benim bu hususta oldukça alakadar olduğumuzu söylemeliyim.
İnşallah, her zaman böyle düşünür. O da, sorunun komplikeliğini çok iyi anlıyor, doğal olarak ben de, öyle bir sorun ki, kolay bir çözüm asla olmayacak. Ancak bir meselede hepinizin emin olmanızı isterim ki, bizim için herhangi bir şekilde Karabağ’ın güvenliğini sekteye uğratan bir çözüm yoktur. Bizim için tek çözüm, Karabağ’ın Azerbaycan dışında olmasıdır. Hiçbir Ermeni lider böylesi bir kararı kabul edip uygulamaya koyamaz ve bunun için biz Ermenistan’ı paralel olarak geliştirerek, ülkemizi ekonomik olarak tahkim ederek her şeyi yapacağız ʺ
        -  AGİT'TEN DAĞLIK KARABAĞ AÇIKLAMASI
Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Başkanlığı, Ermenistan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanlarının Dağlık Karabağ müzakerelerine yoğunlaşılması ve çatışma hattındaki tansiyonun düşürülmesi için bir araya gelmesini memnuniyet verici olarak değerlendirdi.
         -DAĞLIK KARABAĞ'A ZİYARET KİME HİZMET EDİYOR?
Azerbaycan, Dağlık Karabağ'daki yasa dışı yönetimin uluslararası alanda kendini yasallaştırma çabalarını engellemeye çalışırken, Dağlık Karabağ'daki 'de facto' rejim kendini yasallaştırmanın yollarını arıyor. Bu tutumları hem Ermenistan yönetimi hem de yurt dışında ki Ermeni diaspora örgütleri tarafından destekleniyor.
       -ABD KONGRE ÜYESİ ERMENİSTAN’A DESTEK OLMA ÇAĞRISINDA BULUNDU
Ermenistan ve Karabağ’da kaydedilen ilerleme tek kelimeyle inanılmaz. Beyan, ABD Kongresinde Ermeni-Amerikan dostluğuna yönelik etkinlik esnasında, kısa bir süre önce Ermenistan’ı ziyaret eden Kongre üyeleri Jackie Speier ve Frank Pallone’dan geldi.
       -ERMENİ ORDUSU'NDA SKANDALLAR BİTMİYOR
Ermeni Ordusu'nda görev yapan iki asker, kendi birliklerine ait mühimmatı satmaya çalışırken yakalandı. Tutuklanan Ermeni askerlerden birinin isminin Karen Nuricanyan olduğu ve Ermenilerin yasa dışı işgali altında bulunan Dağlık Karabağ bölgesine bağlı Hocavend'de ki işgal gücünde görev yaptığı açıklandı.

KASIM 2017
      -LAVROV: AGİT MİNSK GRUBU ARACILARI DAĞLIK KARABAĞ KONUSUNUNDA AKTİF ÇALIŞIYOR
AGİT Minsk Grubu aracıları Dağlık Karabağ çatışmasının çözümü konusunda aktif çalışıyor. Beyan AGİT Gn. Sekreter Thomas Greminger’le müzakereleri esnasında Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’dan geldi.
      - “ Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Shavarsh Kocharyan; ‘ 2018'de Ermenistan, Ermeni Soykırımı'nın tanınması ve kınanmasına ve soykırım suçunun önlenmesine yönelik çabalarını sürdürecektir. Bugüne kadar yaklaşık üç düzine ülke, yüzlerce yerel hükümet organı ve uluslararası örgüt, Osmanlı İmparatorluğu'ndaki 1,5 milyon Ermeni katliamını soykırım olarak tanımıştır. Türkiye bugüne kadar inkâr ediyor. Ermenistan'ın dış politikasının Dağlık Karabağ sorununun barışçıl yollardan çözülmesi ve aynı zamanda dış güvenlikte askeri-siyasi unsurların geliştirilmesi hedef alınacaktır. ”
http://www.panarmenian.net/
      “ Fransız Cumhurbaşkanı, Emanuel  Macron, Kilikya Katolikosu Aram I’ e gönderdiği mektupta ‘  Fransa’ nın  Ermenilerin adalet isteklerini desteklediğini,  ülkesinin Ermeni ulusunun    Soykırımın tanınması ve tarihi adalet kampanyasına verdiği sözü tekrarladı. Macron,  Fransa'nın Dağlık Karabağ   üzerinde kalıcı bir barış tesis etme kararlılığını tekrar teyit ederek Ermenilerle samimi dostluklarını vurguladı  ve ülkesinin uluslararası müttefiklerle küresel çapta barış ve güvenliği sağlamak için işbirliğine devam etmeye kararlı olduğunu, özellikle bölgede etnik ve dini çeşitliliğin korunmasının önemini belirtti.
http://www.tert.am/en/news/2017/11/06/macron-aram-I/2532137
      - “  AB Komisyonu Üyesi Ashot Manucharyan, düzenlediği basın toplantısında gazetecilere verdiği demeçte, Avrasya Birliğinin AB'ye  itiraz etmediğini bildirdi. AB ile yapılan anlaşmayı imzalama önerisi ilk olarak Mayıs 2013'te Rusya'nın verdiği yanıtla açıklandı. Manucharyan, müzakereler sırasında Ermenistan ile ilgili herhangi bir sorunun bulunmadığını söyleyerek Ermenistan - AB anlaşmasının imzalanacağına dair tahminlerde bulunmaktan kaçındı ve belgenin kendisinin imzalanması Karabağ meselesiyle bağlantılı olmamalı dedi.”
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/06/The-Armenia-EU-Agreement/1861397
      -“  Şark Etütleri Ulusal Akademisi Enstitüsü Müdürü Ruben Safrastyan'a göre :’ Karabağ hakkındaki Ermeni karşıtı kararlar Rusya'nın çıkarları değil. Yakınlaşma girişimleri olmasına rağmen Rusya ve Türkiye siyasi olarak karşı kutuplar üzerinde duruyorlar; çünkü Kuzey Atlantik ittifakı üyeliği Rus jeopolitik çıkarlarına ters düşüyor. Dağlık Karabağ  üzerindeki herhangi bir Rus -Türk ittifakını Ermenistan'a bakmadan reddetmek gerekir. "Ermenistan'ın Rusya için önemi gerçekten büyük,  çünkü orada askeri üsleri var ve aynı zamanda Güney Kafkasya'daki tek müttefikleri olarak kalmaya devam ediyor. Bu nedenle Rusya, Ermenistan'ın çıkarlarına karşı  herhangi bir kararın geçmesine izin veremez; zira daha  zayıf bir Ermenistan  Karabağ’ ı zayıflatacak ve daha zayıf bir Karabağ da  Azerbaycan'ı güçlendirecek ve bu da Türkiye'nin konumlarını daha da güçlendirecektir. Bu senaryo, Güney Kafkasya'da artan nüfuz üzerinde Türkiye ile devam eden çatışması ışığında Rusya'ya hiçbir avantaj sağlamayacak. Türkiye, ABD’ nin bazı yaklaşımlarını eleştirdiği halde NATO üyesi ve ABD müttefiki olarak kalmaktadır. Türkiye'nin şu anki politikalarında stratejik değişiklikler olmayacaktır.”
http://www.tert.am/en/news/2017/11/07/safrastyan/2532234
      -Amerika Ermeni Ulusal Komitesi’ (ANCA) nden alınan bilgiye  atfen,  ABD Kongresi  Ermeni Dostluk Grubu’ nun   büyümeye devam ettiğini bildiriyor. Söz konusu gruba  son olarak  Temsilci Anthony Brown katıldı. Son günlerde  Ermenistan’ ı ve  Karabağ’ ı ziyaret eden delegasyonda Frank Pallone Grubun eş başkanlığını yapıyor.
http://www.panarmenian.net/eng/news/248557/
      -“Ermenistan Ulusal Arşivleri, Ermeni halkının hafızası ve zenginliği olarak  bugün Ermeni ve yabancı araştırmacılar için kültürel ve bilimsel bir merkez olarak hizmet ediyor. Ulusal Arşivler 1924 yılına dayanıyor.  93 yıllık faaliyet süresince arşiv  demografi, ulusal kurtuluş mücadelesi, devlet, ekonomi, kültür, eğitim ve bilim gibi zengin bir koleksiyon topladı. Bilgi teknolojisi gelişimine paralel olarak,  kurum arşiv materyallerini sayısallaştırma ve arşivleri herkese açık hale getirecek elektronik veri tabanları oluşturma çabası içinde bulunuyor.” ( Not: Ermeni arşivinin  1924 yılına dayandığı gerçek ise  Ermeni    soykırımı  konusunda onlara “ Siz de  arşivlerinizi açın”  dememiz  anlamsız  oluyor, o.t.)
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/08/Memory-of-a-nation-National-Archives/1861978
      -Amerika Ermeni Ulusal Komitesi – Doğu Bölgesi  (ANCA - ER) Karabağ Hareketi'nin 30 uncu  yıldönümü için düzenlenen 2 Aralık Gala' sın da Carolann Najarian'ı prestijli Vahan Cardashian Ödülü ile  onurlandıracak. Vahan Cardashian Ödülü, Ermeni -  Amerikan toplumuna ve önceliklerine uzun süredir bağlılığı ve aktif katılım sergileyen bir ANCA destekçisine her yıl veriliyor. Ödül, Yale mezunu avukat Vahan Cardashian'ın adını alıyor. Vahan Cardashian,  kendisini Ermenistan Bağımsızlık Komitesi'nin kurulmasına  adadı ve ANCA' nın öncül  düzenlemelerini  yapıyordu.
https://armenianweekly.com/2017/11/08/2017-ajarian-to-receive-vahan-cardashian-award/
      -“Erivan,  Ermenistan Ulusal Meclisi ve Arşak  (Dağlık Karabağ)  arasındaki Parlamentolar Arası İşbirliği Komisyonunun 12 nci  oturumuna ev sahipliği yapıyor. Ermenistan Meclis  Başkanı Ara Babloyan, açış konuşmasında  şunları  söyledi  ; ‘Arşak  kendi geleceğini belirleme yolunda istikrarlı bir şekilde ilerliyor. Birçok defa, Ermenistan Cumhuriyeti' nin Arşak' ın güvenliğinin garantörü olduğuna, ancak, Arşak halkının geleceğinin sahibi olduğunu birçok kez belirtmiştik. Duruşumuz açıktır: Arşak için kabul edilemez veya güvenliğini tehdit edecek hiçbir karar,  herhangi bir yapı tarafından kabul edilemez. İki Ermeni devletinin varlığı ulusumuzun serveti. Bunu, ekonomik ve güvenlik sistemlerinin güçlendirilmesi yoluyla ortak çaba ve eylemlerle savunmak ve geliştirmek zorundayız.” http://www.armradio.am/en/2017/11/10/artsakh-is-the-master-of-own-destiny-ara-babloyan/
      “ Ermenistan Ulusal Meclisi Başkanı Babloyan, teorik  bile olsa,  Azebaycan’ ın  Dağlık Karabağ’ ı  kendi parçası olarak hayal etmekten vazgeçmeli. Dağlık Karabağ Cumhuriyeti halkı kendi kaderini  yönetmeye devam etmeli  ve seçtikleri  yol  üzerinde kararlılıkla ilerlemelidirler”  dedi.
http://armedia.am/eng/news/54156/babloyan-azerbaijan-should-give-up-imagining-artsakh-as-its-part.html
      - “ Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian ve Fransız Senatör Christophe-André Frassa arasında yapılan  görüşmede, iki ülke yasama organları arasındaki güçlü işbirliğine değindiler ve Ermeni -  Fransız ilişkilerinin gelişmesiyle ilgili önemli bölgesel ve uluslararası konularda görüş alışverişinde bulundular. Nalbandian, ayrıca,  Karabağ çatışmasının çözüm süreci ve Ermenistan ile Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT)  Minsk Grubu Eş başkanlarının  çalışmaları hakkında Fransız senatöre bilgi verdi.
http://armedia.am/eng/news/54250/ra-foreign-minister-and-french-senator-discussed-karabakh-conflict.html
      - “ Moskova'ya çalışma ziyaretinde bulunan Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandian, AGİT Minsk Grubu Eş başkanları Igor Popov, Stéphane Visconti ve Andrew Schofer ile  14 Kasım'da bir görüşme gerçekleştirdi. Toplantıya, AGİT Dönem Başkanının  kişisel temsilcisi Andrzej Kasprzyk  de katıldı. Görüşme sırasında taraflar, Karabağ sorununun barışçıl yollardan çözülmesi sürecinin ilerletilmesi için elverişli koşulların oluşturulması yolunda gerekli adımlarla ilgili görüş alışverişinde bulundular. Görüşmeye  katılanlar  Viyana, St. Petersburg ve Cenevre' deki zirvelerde  ulaşılan  anlaşmaların uygulanması için atılan adımları görüştüler. Aynı zamanda, Ermenistan ve  Azerbaycan  DİB’ ları arasında bir toplantı düzenlenmesi imkânı da tartışıldı.”
http://armedia.am/eng/news/54299/nalbandian-meets-with-the-osce-minsk-group-co-chairs.html
      “ Ermenistan Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan, ABD’ ye  yaptığı resmi ziyaret çerçevesinde, 13 Kasım Pazartesi günü Los Angeles' ta çeşitli toplantılar düzenledi. UCLA' yi  ziyaret eden Sarkisyan, Luskin Halkla İlişkiler Yüksek Okulu' nda kamu liderliği üzerine bir ders verdi ve halen  Ermenistan'da devam etmekte olan ordu oluşturma süreçlerini ve diğer reformları açıkladı, katılımcılara Dağlık Karabağ sorunu, Ermenistan -Türkiye ilişkileri  yanı sıra bölgesel konular hakkında  da bilgi verdi. Vigen Sarkisyan, aynı gün Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti ile bir araya gelerek Los Angeles Konsolosluğunda önde gelen Ermeni medya organlarının sorularını yanıtladı. Daha  sonra Kuzey Amerika Ermeni Apostolik Kilisesi Batı Piskoposluğundaki liderler ve Ermeni cemaati üyeleri ile bir araya geldi. Bakanın ABD' ye yaptığı ziyaret, aynı gün sona  erdi ve Vancouver’ deki 2017 BM Barış Gücü Savunma Bakanları konferansı için beraberindeki delegasyonla birlikte Kanada'ya hareket etti….”
http://www.panarmenian.net/eng/news/248817/
      -NALBANDYAN MOSKOVA’DA EŞBAŞKANLARLA NALBANDYAN-MAMEDYAROV BULUŞMASI KONUSUNU GÖRÜŞTÜ
Çalışma ziyareti çerçevesinde Moskova’da bulunan Dışişleri bakanı Edward Nalbandyan, AGİT Minsk Grubu eşbaşkanları Igor Popov, Sephane Visconti ve Andrew Schofer’le buluştu. Buluşmada AGİT Dönem Bşk. Özel Temsilcisi Andrzej Kaspersky de hazır bulundu.
      - “  15 Kasım'da Avrupa Parlamentosu genel kurulu,  Brüksel'de düzenlenecek olan Doğu Ortaklığı zirvesi öncesinde Dağlık Karabağ halkının  kendi kaderini tayin hakkını yalnızca bir metin ile  ve  5 Temmuz 2017 tarihindeki 72 nci BM Genel Kurulu kararını belirterek oy çoğunluğu ile kabul etti.  Azerbaycan tarafının yapıcı olmayan adımları, Ermeni Daimi  Temsilciliğinin ve Brüksel'deki Ermeni ulusal lobicilik örgütlerinin amaçlı faaliyeti sayesinde başarısız oldu.”
http://www.tert.am/en/news/2017/11/17/european-parliament-artsakh/2541788
      -“  Ermenistan DİB Edward Nalbandyan,  AB’ nin Karabağ sorununun çözümüne kapsamlı bir yaklaşımı gösterdiğini bildirdi. Bakan,  Dağlık Karabağ sorununun çözümünde Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki yaklaşımların farklılıkları hakkında konuşmak artık  geçerli değil,   Azerbaycan ile Avrupa Birliği, Azerbaycan ile uluslararası toplum arasındaki yaklaşımların farklılıkları hakkında konuşmak daha doğru olacaktır dedi. Nalbandyan, bu farklılıkların çok sayıda kanıtına atıfta bulunarak Doğu Ortaklığının da dahil olmak üzere önceki zirvelerde de bahsetmişti.”
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/17/FM-Nalbandian/1866635
      - “ Ermenistan  Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Tigran Balayan, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile yaptığı toplantı sonrasında Türkiye  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Ermenistan basınında çıkan açıklamalarına göre ‘Türkiye'nin Karabağ sorununun ışık yılı  gerisinde,  özünden ve içeriğinden uzak olduğunu gösterdiğini  ve Türkiye’ nin,  çatışmanın  çözüm sürecinden mümkün olduğunca uzak durmaya devam etmesi gerektiğini’  söyledi. ”
http://armedia.am/eng/news/54397/mfa-turkey-is-light-years-away-from-the-essence-of-karabakh-conflict.html
      -“ABD Avrupa ve Avrasya İşleri eski Dışişleri Bakan yardımcısı  Matthew Bryza; Dağlık Karabağ,  ABD ve Rusya  arasındaki  işbirliği   bir  örnektir  dedi.  2005 - 2009 yıllarında anılan görevde bulunarak  Kafkasya bölgesi ile ilgili meselelere  yoğunlaşmış olan Bryza açıklamasında ‘Gürcistan’daki çatışmaya ilişkin kesinlikle farklı görüşlere sahibiz, ancak,  aynı  zamanda Dağlık Karabağ ve terörle mücadele meselelerinde kesinlikle işbirliğinde bulunmalıyız’  dedi.”
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/17/Matthew-Bryza-Karabakh-conflict-US-Russia-co-op/1866540
      - “  Kuzey ve  Güney Amerika’ dan, Avustralya’ dan ARF ( Ermeni Devrimci Federasyonu)  liderleri buluştular” Haberin Özeti ; “Kuzey ve Güney Amerika ve Avustralya Ermeni Devrimci Federasyonu Merkez Komitelerinin temsilcileri, hafta sonu Arjantin başkenti  Buenos  Aires’ te, parti sözlüğünde Rayonagan toplantısı olarak bilinen etkinlikte örgüt bürosunun himayesinde bir araya geldi. İki gün süren toplantıda,  ARF Bürosunun başkanları da dahil olmak üzere  üyelerinin  yanı sıra çeşitli ARF bölgelerinin temsilcileri de hazır bulundu. Toplantı sırasında ARF Bürosu yıllık faaliyetleri ile ilgili bir rapor sundu ve ardından partinin geçen yılki faaliyetlerini değerlendirdi. Ermenistan'ın iç siyaseti ve ARF' nin bir koalisyon ortağı olarak Ermenistan hükümetine katılımının sonuçları, ayrıca, Ermenistan'ın ekonomik ve ulusal güvenlik sektörlerindeki reformların yanı sıra ülkedeki sosyal adaletin  geliştirilmesi  de tartışıldı.  Karabağ anlaşmazlığındaki en son gelişmelere ve ARF'nin oynaması gereken role özel bir vurgu yapıldı.”
http://asbarez.com/168684/arf-leaders-from-north-south-america-and-australia-meet/
      -“ Cumhurbaşkanı Sarkisyan, Çarşamba günü RF Başkanı Vladimir Putin ile Kremlin Sarayı'nda yapılan toplantıda,  Ermenistan' ın tüm alanlarında yaptıkları işbirliğinde ilerlemeye dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Ofisi basın dairesi, görüşmeler sırasında iki stratejik ortak ülkenin liderlerinin  Ermeni - Rus ilişkilerinin gündemini ve devletlerarası ikili bağların güçlendirilmesi ve geliştirilmesi ile ilgili konuları görüştüklerini bildirdi. Farklı faaliyet alanlarında üst düzeye ulaşan sözleşmelerin yanı sıra politik, ekonomik, güvenlik, insani ve kültürel alanlarda devam eden işbirliğinin uygulanmasına atıfta bulunuldu. Cumhurbaşkanları Sarkisyan ve Putin, her iki ülkedeki  Kültür Günleri'  ni kutladılar,  ayrıca Dağlık Karabağ sorununun çözüm sürecine de değindiler.”
      -“  Ermenistan DİB Edward Nalbandyan,  AB’ nin Karabağ sorununun çözümüne kapsamlı bir yaklaşımı gösterdiğini bildirdi. Bakan,  Dağlık Karabağ sorununun çözümünde Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki yaklaşımların farklılıkları hakkında konuşmak artık  geçerli değil,   Azerbaycan ile Avrupa Birliği, Azerbaycan ile uluslararası toplum arasındaki yaklaşımların farklılıkları hakkında konuşmak daha doğru olacaktır dedi.  Nalbandyan, bu farklılıkların çok sayıda kanıtına atıfta bulunarak Doğu Ortaklığının da dahil olmak üzere önceki zirvelerde de bahsetmişti.”.
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/17/FM-Nalbandian/1866635
      - “  Ermenistan  Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan liderliğindeki Ermeni delegasyonu Kanada ziyaretini tamamladı. Delegasyon, Kanada' da ki çalışma ziyaretinin son gününde, Montreal' deki AGBU Alex Manoogian Okulu’ n da 'da ağırlandı. Bakan Sarkisyan, diğer devletlere yaptığı ziyaretlerde  de, Ermeni kimliğini korumada önemli bir rol oynadığı için, Ermeni okullarındaki toplantılara her zaman önem verdiğini belirtti. Okul’ da yaptığı konuşmada Bakan ; ‘ Ülkemiz sınırlı bir bölgeye sahip ve nüfusu çok büyük olmayan bir ülkedir. Bununla birlikte, halkımız kıyaslanamayacak kadar büyük bir mirasa sahipler. Mücadelemiz, varlığımızın anlamı, ülkemizin  sınırları veya nüfusu ile sınırlı olamaz.  Ermenistan,  Karabağ ve Diaspora yüzyıllar boyu hayallerini birlikte yerine getirebilir ‘ dedi. Delegasyon Kanada ziyaretinin son günü Montreal'deki  Ermeni  soykırımı  anıtını ziyaret edip saygı duruşunda  bulundu.” (Not; 15 Kasım mesajımızda, Delegasyon’ un Ermeni toplumu ile birlikte  Vancouver’ deki  Ermeni  soykırımı anıtını ziyaret ettiğini bildirmiştik.  Meraklı birileri çıksa  da (Örneğin, Dışişleri Bakanlığımız) dünyanın hangi şehir  ve kasabalarında   soykırım anıtının yapılmış olduğunu  belirlese  diyorum. o.t.)
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/18/Armenian-defense-minister-delegation-Canada-visit/1867167
      -ALMANYA'DAN SKANDAL ERMENİ ANITI AÇILIŞI
100 bin Türk kökenlinin yaşadığı Almanya'nın Köln kentinde Türk toplumunun tepkilerine rağmen 1915 olayları ile ilgili Ermeni iddialarına ilişkin anıtın açılışı gerçekleştirildi
      -BRYZA: DAĞLIK KARABAĞ, ABD VE RUSYA’NIN İŞBİRLİĞİ ÖRNEĞİDİR
Dağlık Karabağ ve terörle mücadele ABD ve Rusya’nın kesin işbirliği örnekleridir. Beyan, RIA-Novosti’ye açıklamada bulunan ABD Avrupa ve Avrasya İşleri eski Dışişleri Bakan yardımcısı vekili Matthew Bryza’dan geldi.
      -“  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov , Rusya ile ABD arasındaki mevcut ilişkilerin  Karabağ anlaşmazlığı konusundaki işbirliğinden etkilenmediğini söyledi. Lavrov,  ABD ve Fransa ile aynı  konumu  paylaşıyoruz dedi. Rusya Dışişleri Bakanı,  ayrıca, Azerbaycan ve Ermenistan Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Serzh Sarkisyan'ın Ekim ayında yaptıkları görüşmenin  Dağlık Karabağ anlaşmasında ‘bir tür durgunluğun ortadan kaldırılmasına yardımcı olacağı’ umudunu da dile getirdi.”
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/20/Lavrov/1867604
      -“ ABD Temsilciler  Meclisi Üyesi  Jackie Speier (D-CA),  ABD' nin  gelecekte Ermenistan ve Karabağ ile ilişkisini tartışmak üzere  Los Angeles şehir merkezindeki  tartışma için  Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ‘ ne,  dostlarına, destekçilerine ve liderlerine katıldı. Kongre  üyesi Speier Kongre Ermeni Grubuna yıllarca  eş – başkanlık yaptı. Müteveffa  annesi Nancy Kanchelian Speier’ in kendisine  devrettiği  Ermeni mirasının büyük gurur kaynağı olduğunu belirten  Kongre üyesi, halihazır da Kaliforniya'nın 14 üncü  Belediye Mahkemesini temsil etmektedir. Tartışmadan  sonra ANCA Yönetim Kurulu Başkanı Raffi Hamparian ‘  Jackie Speier  Ermeni   soykırımı, Karabağ için özgürlük  ve  daha güçlü bir ABD - Ermenistan ilişkileri için adalet için korkusuzca ve acımasızca savaşıyor.  Onu Ermeni  Grubunun  ön planında tutmaktan onur duyuyoruz ‘ dedi. Speier, ANCA’ nın  belirlediği öncelikleri Kongrede destekliyor.”
http://www.panarmenian.net/eng/news/249025/
      -Ermeni basınında yer alan ağırlıklı bir haber de  20 Kasım'da Fransız Alfortville kenti ile  Karabağ'ın Berdzor  kenti arasında Dostluk Deklerasyonu’ nun imzalanması etkinliği idi. İmza  töreni için  Karabağ lideri Bako Sahakyan 20 Kasım’ da Fransa’nın Alfortville kentini ziyaret etti ve Dostluk Deklerasyonu’ nun imza töreninde hazır bulundu.  Sahakyan deklerasyonun imzalanmasını siyasi, hukuki ve moral açıdan Karabağ için  önemli bir hadise olarak nitelendirdi, bunun ilk adımda  dost ülke Fransa’ ile bağların pekişmesi ve gelişiminin önemli esaslarından olduğunu kaydetti.”   (Not: Ermeni medyası Karabağ’ ın sözde bağımsızlığının dünya kamuoyu tarafından kabulü  için  büyük bir  propaganda içinde. Hedefleri belli, önce  bağımsızlık, sonra Ermenistan ile  birleşme. o.t.)
http://armedia.am/eng/news/54516/friendship-declaration-between-french-and-artsakh-towns.html
      -“ Rusya  DİB Sergey Lavrov,  Karabağ sorununu  çözecek bütün unsurların mevcut olduğunu söyledi. Ermenistan DİB  Edward Nalbandian ile ortaklaşa yapılan basın toplantısında konuşan Lavrov,  tüm unsurların Dağlık Karabağ  üzerinde nihai barışı sağlayacağı için, çatışan tarafların şu anda yapmaları gereken şeyin, uzun süren anlaşmazlığın çözümüne yönelik aktif çabaları başlatmak olduğunu  sözlerine ilave etti.”
http://www.tert.am/en/news/2017/11/21/lavrov/2544777
      - “ Fransa,  Karabağ  Günleri' ne ev sahipliği yapıyor. Karabağ lideri Bako Sahakyan, Paris’ teki bu etkinliğe  katılıyor. Sahakyan,  yaptığı konuşmada  Karabağ Günleri'nin ilk kez Avrupa'da yapıldığını ve bunun iki kat sorumluluk ve daha fazla beklentinin nedeni olduğunu belirtti.”
http://www.armradio.am/en/2017/11/21/france-hosts-days-of-artsakh/
      -ASALA TERÖRİSTİ MONTE MELKONIAN ADINA ASKERİ OKUL AÇILDI
21 Kasım 2017’de Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Dilican’da ASALA teröristi Monte Melkonian adına yapılan bir askeri okul açılışına katıldı.
      -Amerika  Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) ve  ABD Temsilciler Meclisi üyesi  Tulsi Gabbard (D-HI),   ABD  ile Karabağ  ilişkilerini  güçlendirmeyi müzakere ediyorlar. Geçenlerdeki bir  Capitol Hill toplantısında, Kongre üyesi Tulsi Gabbard ve  ANCA,  Amerika'nın Karabağ ile olan resmi, sivil, kültürel, eğitimsel ve diğer bağlarını güçlendirmek için atabileceği somut adımları araştırdı.  Gabbard,  Temsilciler  Meclisi’ nin  etkili Dışişleri Komitesinde görev yapıyor.”  (Not: ABD’ de yaşayan  soydaşlarımızdan varsa  bu tip  çalışmalarını bizlere bildirmelerini  arzu ederiz. Özellikle,  ANCA sık sık parlamenterlerle görüşmeler  yapıyor,o.t.)
http://asbarez.com/168831/anca-and-rep-tulsi-gabbard-explore-bolstering-u-s-artsakh-relations/
      -Ermenistan DİB Yardımcısı Shavarsh Kocharyan,  bugünkü Bakanlar Kurulu oturumundan sonra  Dağlık Karabağ anlaşmazlığının  çözüm süreci üzerinde yorum yaparak şunları  söyledi; “ Barış görüşmelerinde ilerleme kaydetmek için güven artırıcı tedbirlerin alınması gerekir. Güven artırıcı önlemler,  Viyana ve St. Petersburg zirvelerinde kabul edilen  anlaşmaların uygulanmasıdır. Azerbaycan görüşlerini değiştirene kadar Karabağ müzakerelerinde ilerleme sağlanamaz.”
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/23/Deputy-FM-No-Karabakh-talks/1869291
      - Karabağ Ermeni Yönetimi lideri Bako Sahakyan, Fransa – Karabağ ilişkileri ile ilgili çeşitli konuları görüşmek üzere Fransa Ulusal Meclisinde düzenlenen Fransa -  Karabağ  dostluk grubu üyeleriyle bir araya geldi. Bako Sahakyan, uzun yıllar boyunca süren büyük ve önemli çalışmaları nedeniyle  grup üyelerine şükranlarını ifade etti.”
http://armedia.am/eng/news/54630/bako-sahakyan-had-a-meeting-at-the-french-national-assembly.html
 
      -“ Karabağ Ermeni Yönetimi  devlet  bakanı Arayik Harutyunyan  California’ da senatör Antony Portantino ve Glendale Kent Meclisi üyesi Zareh Sinanian’ la buluştu. Harutyunyan,  çalışma ziyareti çerçevesinde bulunduğu ABD’ de 22 Kasım’da California’daki siyaset ve iş dünyası ile temaslarını sürdürdü. Buluşmalarda Ermenistan’ ın Los Angeles Başkonsolosu Armella Shakaryan ve Karabağ ABD Daimi Temsilcisi Robert Avetisyan da hazır bulundular.Taraflar,  Karabağ ve California arasında siyasi ve ekonomik işbirliğinin derinleştirilmesi olanaklarına ilişkin görüş alışverişinde bulundular, atılacak adımlara ilişkin mutabakatlar sağlandı. Harutyunyan daha sonra Ermeni İş Konseyi üyeleriyle buluştu,  onlara  Karabağ’ın ekonomik potansiyeli, yatırım cazibeleri ve son yıllardaki kazanımlarına dair bilgi verdi. Harutyunyan,  son 10 yılda  Karabağ’ ın  milli gelirinde  yıllık ortalama %10 artış  kaydedildiğine dikkat çekti  ve  Diaspora’nın  Karabağ’ ın gelişimine  katkılarının önemini belirterek, her bir yatırım projesi için mümkün olduğunca elverişili koşullar yaratmaya hazır olduklarını ifade etti.”
http://armedia.am/eng/news/54644/artsakh-state-minister-discusses-trade-connections-with-californian-senator.html
      -“Azerbaycan Devlet Başkanı İlham Aliyev ile müzakereler sonrasında NATO  Genel   Sekreteri Jens Stoltenberg NATO’ nun, Dağlık Karabağ sorunundan endişeli olduğunu,  tırmanmadan kaçınılması çağrısında bulundu. RIA - Novosti’ nin verdiği habere göre Stoltenberg ʺErtelenmiş Dağlık Karabağ çatışması endişelere yer vermektedir. Sorunun askeri çözümü olmadığı ve NATO’nun burada doğrudan rolünün bulunmadığı açıktırʺ dedi. İttifakın, AGİT Minsk Grubu eş başkanlarının çalışmasını savunduğunu, Ermenistan ve Azerbaycan cumhurbaşkanları arasında diyaloğun tekrar başlamasından memnun olduğunu belirten Stoltenberg: ʺBiz size müzakereler aracılığıyla çözüm yolundan gidilmesine devam edilmesi ve yeni tırmanmalardan kaçınılması çağrısında bulunuyoruzʺ dedi”.
https://armenpress.am/eng/news/913507/nagorno-karabakh-conflict-has-no-military-settlement-–-nato-chief.html
      -RUS UZMAN: ERMENİSTAN BASINI YİNE UYDURUYOR
Rus uzman Andrey Yepifantsev, “Dağlık Karabağ halkı sadece Ermenilerden ibaret değil, oradan kovulmuş Azerbaycanlıları gözden çıkaramayız” dedi.
      -STOLTENBERG: DAĞLIK KARABAĞ SORUNUNUN ÇÖZÜLMEMESİ ENDİŞE VERİCİ
NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Dağlık Karabağ sorununa ilişkin, soruna askeri bir çözüm bulunamayacağının çok açık olduğunu söyledi.
      -“  Ermeni işadamı,  Karabağ'da yeni bir askeri tesis  oluşturuyor. Ermeni işadamı ve milletvekili Gagik Tsarukyan, Dağlık Karabağ güvenliğini desteklemek için yeni bir girişim başlattı. Tsarukyan,  Karabağ'da tam donanımlı yeni bir askeri birimin inşasına maddi destek sağlayacak. Tsarukyan, yaptığı açıklamada, ‘ Bugün, her birimizin nihai hedefi, güvenliğin güçlendirilmesi ve  Karabağ’ da  barışın sağlanması olmalıdır’ dedi.”
http://www.panarmenian.net/eng/news/249147/
- “Rusya'ya olan bağımlılık, Ermenistan için felâket olabilir.  Stratfor' un 28 Kasım Salı günü yazdığı Amerikan jeopolitik istihbarat platformu hakkındaki bir makalesinde, Moskova' nın Azerbaycan' a yönelik son açılımları  ve Rusya - Türkiye ortaklığının gelişmesi, Rusya'ya olan tek dayanışmanın Ermenistan için feci bir sonuç  olabileceğini gösteriyor. Makalede,  Rusya ile ABD arasındaki mevcut stratejik çatışma, Ermeni gayretlerinin dengeli bir dış politika izlemesine yönelik çabalarını zorlaştırıyor  deniliyor. Rusya'ya karşı uygulanan Batılı söylem, sonunda Ermenistan'ı ABD ve NATO ile olan etkileşimlerini kısıtlamak için Rusya'nın zorlu baskısı altına sokabilir. Ancak, Ermenistan'ın temel ulusal çıkarları, en azından genel olarak Batılı kurumlarla olan mevcut işbirliği seviyesini korumayı gerektirir. Makalede ayrıca, Ermenistan'ın dış politika gündeminin bir diğer önemli yönü  olan Dağlık Karabağ çatışması üzerinde  de duruluyor. Mayıs 2016' da Viyana'da ve Haziran 2016' da Saint Petersburg'da yapılan iki zirvede Ermeni ve Azerbaycan Devlet Başkanları, AGİT gözlemcilerinin sayısını artırmak ve ateşkes ihlallerini soruşturma mekanizmaları kurmak için anlaşmaya vardılar. Ermenistan bunları,  önemli müzakereleri sürdürmek için gerekli şart olarak görüyordu.”
http://www.panarmenian.net/eng/news/249299/
-“Ermenistan, İran'ın nükleer programına ilişkin anlaşmaların uygulanmasını destekliyor. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan,  İran mevkidaşı Muhammed Cevad Zarif  ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Ermenistan İran nükleer programı üzerinde uzlaşılan anlaşmaların uygulanmasını desteklediğini söyledi. Zarif ' e Ermenistan'ın Dağlık Karabağ sorununu barışçıl yollarla çözüme kavuşturmaya yönelik çabaları konusunda bilgi verdi. Bu bağlamda, İran'ın Karabağ sorununun barışçı çözümüne yönelik ilkeli, dengeli  yaklaşımını takdirle karşılıyoruz dedi.”
https://www.panorama.am/en/news/2017/11/28/Armenia-agreements-Iran-nuclear-program-Nalbandian/1871376
 
- " Dağlık Karabağ'ın  eski komutanı,   ağır ceza davasında mahkum oldu. Erivan'daki bir bölge mahkemesi, Dağlık Karabağ'ın  eski  savunma bakanı olan Samvel Babayan'ı, silah kaçakçılığı ve kara para aklama suçlarından altı yıl hapse mahkûm etti. Babayan, omuzdan  ateşlenen yerden havaya füze sistemi (Igla)  ile  yasadışı ticarette ve geçersiz Euro banknotların ithal edilmesinde suçlu bulundu.”
http://www.tert.am/en/news/2017/11/28/Babayan/2550711

-“Anna Karapetyan’ ın “Doğu Ortaklığı  ( EaP ) Zirvesinin Nihai Belge ve  Ermenistan’ a  Referans”  başlıklı analizi  yer alıyor… Analizin Özeti  şöyle ; “Doğu Ortaklığı Zirvesi 24 Kasım'da Brüksel'de gerçekleşti ve sonucunda son iki yılın kaydedilen başarılarını özetleyen bir  Bildirge  kabul edildi. Bildirge,  daha ileri gelişim yollarını da tanımladı. Bildirge’ nin  doğrudan ya da dolaylı olarak Ermenistan ve Ermeni çıkarlarını ifade eden kısımları  özetle  şöyledir;  Bildirge’ de Karabağ sorununa doğrudan atıf yok. Bildirge, AB'nin var olan müzakere biçimlerine verdiği desteği memnuniyetle karşılayan, güven inşa etmenin ve barışçıl çözüme genel bir yaklaşım getiriyor. Karabağ anlaşmazlığı bağlamında, mevcut mutabakat sağlanan müzakere formatları içinde güven sağlanması  ve barışçıl çözüm bulunması referansı oldukça önemlidir. Brüksel  Bildirgesi, Karabağ ihtilafıyla ilgili aynı ifadeyi doğrudan tekrarlamasa da, 24 Kasım'da EaP zirvesinde imzalanan yeni AB - Ermenistan Kapsamlı ve Geliştirilmiş Ortaklık Anlaşması'nda  yer aldı. Brüksel Bildirgesi’  n de yer alan ‘ Ermenistan   Cumhuriyeti – AB Anlaşması  bölümü için analiz  şunları kapsıyor;  Zirve kapsamında  Avrupa Birliği ve Ermenistan arasında Kapsamlı ve Gelişmiş Ortaklık Anlaşması imzalanmasını memnuniyetle karşılar. Anlaşma,  ülkenin,  AB ile olan ilişkilerinin düzeyini ve hedeflerini seçme egemenliğinin bulunduğunu teyit eder. Bu ifade, AB'nin Ermenistan'la olan işbirliğini derinleştirmeye hazır olduğu anlamına geliyor. Bildirge’ de Ortak Havacılık Alanı, Vize Serbestisi  ve  Ticaret  İşbirliği bölümleri de yer alıyor. Sonuç olarak,  Brüksel Bildirgesinde bazı koşullarda çok genel ve ödün vermeyen formülasyonlar seçilmiştir. Bildirge, genel olarak, yapılan pek çok belirsizliğin üstesinden gelen, yapılan büyük işin olumlu bir değerlendirmesini ve AB ve Ermenistan'ın ileriye dönük arzusunu yansıtıyor.”
http://armedia.am/eng/news/54745/the-final-declaration-of-the-eap-summit-and-reference-to-armenia-analysis.html
 
-“Avim Bülteni’ nde Hazel Çağan Elbir’ in “ ASALA teröristi Monte Melkonian adına askeri okul açıldı” başlıklı  yorumu yer alıyor. Yorumdan Özet  alıntılar ; “  Irkçı Ermeni terör saldırganları için son zamanlarda anıt dikilmeye, ödüller verilmeye ve hatta okullar bile açılmaya başlanmıştır. Son dönemde terörizmin alevlenmesinde terörün özendirilmesinin de etkisi bulunmaktadır. Terörizmin özendirilmesine en son örnek olarak 21 Kasım 2017’de Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan Dilican’da ASALA teröristi Monte Melkonian adına yapılan bir askeri okul açılışına katılması haberi gösterilebilir. Ermeni haber kaynaklarında açılış töreninin Ermenistan’ın ve Ermenistan işgali altındaki Dağlık Karabağ’ın milli kahramanı Monte Melkonian’a adanmış olduğu belirtilmektedir. Okulun yanı sıra Monte Melkonian adına yapılmış anıt açılış töreni de aynı yerde gerçekleşmiştir. Monte Melkonian küresel terörizmde etkinliği ile bilinen bir isimdir. Fransa’nın Monte Melkonian’ ı altı yıl hapis cezasına çarptırması dikkat çekicidir ama cezanın tam olarak uygulandığını söylemek mümkün değildir. Bu ceza işlenen terör suçlarına ilişkin değil, üzerinde değişiklik yapılmış belgeler ve silah bulundurma suçlarına ilişkin verilmiştir. Daha sonra da zaten yasa dışı yollarla serbest bırakılmış, Ermenistan’a göç etmiş, Dağlık Karabağ katliamlarında ismi yoğun olarak gündeme gelmiş bir terörist olarak bilinmektedir…”
http://avim.org.tr/tr/Yorum/ASALA-TERORISTI-MONTE-MELKONIAN-ADINA-ASKERI-OKUL-ACILDI
“ Armenpress’ te yer alan habere  göre; “  Türkiye  DİB Mevlüt  Çavuşoğlu AGİT Minsk Grubu eş başkanları  ve  AGİT Başkanı’ nın özel temsilcisi ile 29 Kasım günü  bir  toplantı yaptı. Çavuşoğlu,  yayımladığı  twitinde Türkiye’ nin Minsk sürecini desteklediğini  bir  kere  daha  teyit  etti.
https://armenpress.am/eng/news/914276/turkey-expresses-support-to-process-under-osce-minsk-group.html
 
“News.am’ de yer alan habere göre; “  Ermeni Delegasyonu, Karadeniz Ekonomik İşbirliği (KEİ) Örgütü Parlamenterler Asamblesi (PA) salonunu  protesto ederek terk etti. Ermenistan Millet Meclisi KEİ PA Delegasyonunun konuya ilişkin duyurusu  özetle şöyle ;  ‘KEİ Örgütü PA 25 inci  Jübile yılında Ukrayna’nın başkentinde yapılan genel kurul oturumunda emsali görülmemiş bir hadiseye tanıklık ettik. Asamble 50 nci Jübile oturumu açılışında, delegasyon üyeleri yaklaşık bir saat salonda beklerken, tüm delegasyon başkanlarının KEİ Örgütü PA Gn. Sekreteri ve Ukrayna Delegasyonu Başkanı inisiyatifiyle bir köşeye çekilmiş kimi meseleleri görüştükleri  görüldü. Bu görüşmeye sadece Ermenistan Cumhuriyeti Millet Meclisi Delegasyonu Başkanı davet edilmemişti. Biz bunu sadece Ermeni Delegasyonuna değil aynı zamanda tüm delegasyonlara ve ortak teşkilata yönelik bir hakaret olarak nitelendiriyoruz. Ermeni Delegasyonu protesto  olarak Asamble salonunu terk etmiştir. KEİ Örgütü PA Ermeni Delegasyonu, tüm delegasyonlara provokasyonlara prim vermeme, ekonomik örgütü kimi devletlerin siyasi menfaatlerine alet etmeme, böylesi üslubu kınama ve yapıcı işbirliği alanına geri dönme çağrısında bulunmaktadır ki bu KEİ Örgütü PA’ nin  özü ve geleneklerinden kaynaklanmaktadır.”
https://news.am/tur/news/423647.html
 
 
“ Armenianweekly.com’ da yer alan habere  göre ; “  Amerika Ermeni Ulusal  Komitesi – Doğu  Şubesi  (ANCA – ER)  nin  2 Aralık’ta Boston şehir  merkezinde yapılacak galası için sınırlı sayıda  bilet  kaldı…Bu yıl yapılacak etkinlik Dağlık Karabağ’ ın kurtuluş hareketinin  30 uncu yılı nedeniyle  düzenleniyor…..Gala’ da Senatör Edward J. Markey (D-Mass.) ve  Temsilci  (MV)  Nicola Tsongas (D-Mass.)  Özgürlük  Ödülü ile  onurlandırılacak…..” ( Not ; Bilet 125 dolar, 400 kişilik bir  salonda yapılacağı daha  once  bildirilmişti.  Gala’ ya  katılanlar herhalde  125 dolarla  kendilerinden beklenen  katkıyı karşılamış olamazlar…,o.t.)
https://armenianweekly.com/2017/11/29/limited-tickets-dec-2-anca-er-boston-gala/
 
 “Armedia.am’ de yer alan haber özetle  şöyle ; “  Amerika Ermeni Ulusal  Komitesi (ANCA), Tesla   Şirketi Yönetim Kurulu  Başkanı Elon Musk’ ı modern Türkiye’ nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ ün Anıt  Kabrini ziyaret ettiği  için kınadı. ANCA, Elon Musk’ ın Kasım ayı başlarında  yaptığı Türkiye  ziyareti sırasında  Anıt Kabir’ den bir  fotoğraf yayımlamıştı. Elon Musk, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ ı da  ziyaret etmiş ve  Türk firmaları ile  elektrikli otomobil ve İnsansız Hava  Araçları (IHA) imali için  işbirliği imkanlarını müzakere  etmişti.”
http://armedia.am/eng/news/54857/anca-condemns-tesla-chief-executives-visit-to-turkey.html
 
“Avim Bülteni’ nde yer alan yorumun  başlığı ;  “   ABD Meclis Tasarısı 220 - Geçmişin günümüze taşınması.” Yorumun  Özeti ; “ ABD ile Türkiye ilişkilerinde son günlerdeki durgunluktan yararlanan Ermeni lobisi, bir soykırım tanıma yasa tasarısını Temsilciler Meclisi’nden geçirme amacı ile ABD politikacılarının Türkiye’ye olan kuşkularından yararlanmaktadır. Görünüşte soykırımı önlemeyi amaçlayan Meclis Tasarısı 220, gerek Ermeni lobisi, gerek tasarının “Ermeni soykırımı” olarak adlandırdıkları, 1915’te Osmanlı Ermenilerinin Birinci Dünya Savaşı sırasındaki tehcirini günümüzde Ortadoğu’da gerçekleşen katliamlar ile birleştirmektedir. Tasarı “geçmiş soykırımlardan çıkarılan dersler, gelecekteki savaş suçları, insanlığa karşı suçları ve soykırımı önlemek için uygulanmalıdır” diye not etmekte, “IŞİD’in Hıristiyanlara, Yezidilere ve Irak ile Suriye’deki diğer dinsel ve etniksel azınlıklara karşı uyguladığı vahşet”in “savaş suçları, insanlığa karşı suçlar ve soykırım” teşkil ettiğinden bahsetmektedir. Birçok tarihçi tarafından bir halkın Birinci Dünya Savaşı sırasında bir ayaklanmaya karşı koyma doktrininin parçası olarak tehcir edilmesi olarak tanımlanan 1915 olaylarının Ortadoğu’da IŞİD gibi terörist örgütleri tarafından sürdürülen kasıtlı azınlık katliamları ile bilinçli şekilde birleştirilmesi, Ermeni lobisinin kendi hedeflerini ABD - Türkiye ilişkilerindeki durgunluktan çıkar sağlama peşinde koşarak güvenceye almak için başvurduğu bir hileyi biraz aşmaktadır. Meclis Tasarısı 220 gibi eylemler, sembolik bir zaferden azıcık daha fazlası için, ABD ve Türkiye ilişkilerine iyileştirilemez bir biçimde hasar verme potansiyeline sahiptirler.”
http://avim.org.tr/tr/Yorum/ABD-MECLISI-TASARISI-220-GECMISIN-GUNUMUZE-TASINMASI
 
 
 
“Ermenistan Radyosuna  atfen yer alan habere göre ; “  CSTO Zirvesi Karabağ anlaşmazlığına ilişkin bir bildirgeyi onayladı. Ermenistan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan ve Savunma Bakanı Vigen Sarkisyan, CSTO’ nun  Dışişleri Bakanları,  Savunma Bakanları ve Ulusal Güvenlik Sekreteri  Konseyi’ nin  ortak oturumunda yer aldılar….Ermenistan heyeti adına konuşan Dışişleri Bakanı Edward Nalbandyan, Karabağ anlaşmasına  ilişkin taslak bildiriyi, CSTO zirvesinin Ermenistan girişimi  olarak onaylanmak üzere sundu. Toplantı sırasında üye devletlerin dış politikalarını koordine etmek, askeri ve askeri-teknik işbirliğinin geliştirilmesi, bilgi güvenliği ve terörle mücadelede işbirliği konuları ele alındı. Suriye ve Ortadoğu'daki son gelişmelere atıf yapıldı.”
http://armedia.am/eng/news/54925/csto-summit-will-approve-a-statement-on-karabakh-conflict.html
 
“Armenpress’ te yer alan habere  göre, Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı  Eduard  Sharmazanov,  Türk DİB  Mevlüt Çavuşoğlu’ nun  Minsk Grup eş başkanları ile yaptığı toplantıda   “ Azerbaycan’ ın  Dağlık Karabağ anlaşmazlığının  çözümü için  vereceği kararları  desteklemeye  hazırız” şeklindeki açıklamasına, “ Türkiye, anlaşmazlığın çözüm sürecinde herhangi bir  şey yapamaz”  dedi. Diğer bir habere  göre, Dağlık Karabağ Ermeni Yönetimi  sözcüsü  Davit  Babayan da  Çavuşoğlu’ nun açıklamasına “  Türkiye’ nin Dağlık Karabağ anlaşmazlığı müzakerelerine  dahil olması  mümkün değildir  ve  izin verilemez”  dedi.
https://armenpress.am/eng/news/914351/turkey’s-involvement-in-negotiations-over-nk-conflict-is-impossible-and-impermissible-–-official.html
 
“Ermeni basınında,  CSTO Zirvesi  sonunda  Karabağ ile ilgili  bildiri sunulacağı  bildiriliyor…Bakanlar, CSTO’ nun  daha  önce  Erivan’ daki  toplantılarda alınan kararların uygulanması sürecini  tartıştılar….. Ayrıca, dış politika koordinasyonu, askeri ve askeri-teknik işbirliği, bilgi güvenliği, terörle mücadelede işbirliği konuları ile Suriye ve Orta Doğu'daki durum görüşüldü…”
https://armenpress.am/eng/news/914388/turkey-can-never-have-anything-to-do-in-nk-conflict-settlement-process-–-vice-speaker-sharmazanov’s.html
 
“PanARMENIAN.Net’ te yer alan habere  göre ; “  Los Angeles Doğa Tarihi Müzesi' nde düzenlenen yeni bir sergi, Ermeni kadınlarının soykırım dönemi dövmelerinin karmaşık  tarihini aydınlatıyor. ‘Tattoo’  başlıklı sergi, yerli halkın cildi süsleyen eski aşiret kalıplarından günümüzde hala popüler olan renkli denizci tarzı dövmelere kadar, binlerce işareti tespit  ediyor…. Sergide, kendini ifade etme, grup kimliğini ve cezayı simgeleyen dövme örnekleri var. Sergide’ ki plakette,  Ermeni soykırımı sırasında ele geçirilen ve köle veya fahişe haline getirilen kadınların kimlik tespiti için dövme yapıldığını belirtiyor….”
http://www.panarmenian.net/eng/news/249385/
 
 
“Tert.am’ de yer alan habere  göre ; “Fransız mahkemesi, soykırımı inkar edene 'hakaret eden Ermeni' yi akladı. Paris Yüksek Mahkemesi, Ermeni bir editörün soykırım inkar yayınlarıyla ilgili bir Fransız akademisyene hakaret ettiği için duruşmada beraat ettirdi. Daha  önceki mesajlarımızda  da  bildirdiğimiz gibi, Maxime Gauin, temyiz sürecinde Nouvelles d'Armenie'nin baş editörü Ara Toranian' ı iftira ve hakaret suçlaması ile suçlamıştı. Gauin,  Ara Toranian tarafından ‘Türk faşizminin sadık bir hizmetkarı’  olarak nitelendirildi.“
 http://www.tert.am/en/news/2017/11/30/toranian/2552741
 
“ Asbarez.com’ da  ve  Tert.am’ de yer alan habere  göre ; “ Halkın Demokratik Partisini (HDP) temsil eden Türk parlamentosunun Ermeni asıllı  üyesi   Garo Paylan, Ermeni toplumu da dahil olmak üzere Türkiye'de yaşayan azınlıkların kaderi hakkında bir tehlike  işareti  verdi. Paylan,  Al-Monitor'e verdiği demeçte, Türkiye'deki azınlıkların ülkedeki mevcut hoşnutsuzluktan yararlanmaya çalışan gölgeli güçlerin piyonları  olabileceğini,  Doğu Anadolu’ daki Türkiye'deki birçok Alevi evinin  hedef alındığını söyledi….”
http://asbarez.com/169009/paylan-sounds-alarm-on-fate-of-minorities-in-turkey/
 

KAYNAK:
https://www.tbmm.gov.tr/
https://www.tccb.gov.tr/
https://www.basbakanlik.gov.tr/
www.mfa.gov.tr/default.tr.mfa
https://www.icisleri.gov.tr/
Avim, Ekim-Kasım 2017 Bültenleri
(Avrasya İncelemeler Merkezi)
Feym Grubu Mesajları (Kasım 2017)
(Ermeni Faaliyetleri)

 

Kenan Mutlu Gürses

Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön