TÜRKMENELİ'NDE TÜRKMEN ÖLMÜŞ DİYELER...TÜRKİYE'DE DUYALAR...!

30 Haziran 2013


      Irak/TÜRKMENLERİ/Irak TÜRKLERİ, kendi öz yurtlarında öksüz, yetim, Dışişleri Bakanlığımızca da IRAK’IN SADIK vatandaşları olarak görülmektedirler. Sebebi izah edilmeyen, duyarsızlık, suskunluk yıllarca devam etmektedir.

      Acaba bu ilgisizliğin bir kaynağı mı var?


      Türk’lerin 1071 öncesi Anadolu’da var olduğu anlatılırken, nedense IRAK/TÜRKLERİ’ NİN kuşkusuz; Göktürkler, Uygurlar, Kara Hanlılar, Oğuzlar, Hârizmşahlar, Safeviler, Kara ve Ak Koyunlular, Afşarlar, Kaçarlar, İlhanlılar, Timurlular, Memlủkler, Çerkesler’le, diğer bir deyişle YİRMİ DÖRT OĞUZ boyu ile birlikte değerlendirilmesi gereği bazılarının aklına gelmez..! Orhun’dan, Beş Balık’dan, Koçu’dan, Yenisey’den, Tuva’dan kısacası Abakan Bölgeleriyle öz bağları olduğu da anlatılmaz…!

      Bir zamanlar bırakın, Suriye’nin IRAK olduğunu, Rey’in, İsfahan’ın, Hemedản ve Kazvin’in de IRAK dediğimiz coğrafyaya dahil olduğu da hatırlanmaz…!

      Bu nedenle, burada yaşayanlara IRAK OĞUZLARI dendiği de, Bekimza, Tell Bảşir şimdi neresidir? Bilinmez…!

      Yomu’u, Teke’i, Er-Sarı gibi büyük TÜRKMEN oymakları da hiç ağza alınmaz…!

      Zaten; Ögürçik Alp’i, Mayacuk Er Boz Han’ı, Rukneddin Gor Sançtı’yı, Bek-Sarık’ı, Gıyảseddin Pỉrşah’ı, Buku Han’ı, Kepekçi Yurtçı’yı, Tilek Kavçın’ı, Beçkem et-Türkỉ’yi, Kür Tigin ed-Deylemỉ’yi, Yınal Kủşe’yi, Yunuğ Çor b. Erhủz’u, Ak Böri İzzeddin’i, İl Degiz Alảüddin’i, Kaymaz Kutbettin’i, Alpı’yı, Nủreddin Kökçe’yi, Şökli’yi, Nủreddin Muhammed Vuşảk’ı bilseniz ne olur, bilmeseniz ne olur..?

      Zira onlar MEZARLARINDAN kalkarak, IRAK TÜRKLERİ ile olan bağlarını size anlatamaz, faiz lobisinin davranışlarını önleyemez, biber gazı dahi satamazlar…! Sözde barış sürecine, Kürt kardeşlerinin(!) bağımsızlığına katkı sağlarlar mı? Hiç sanmam.

      IRAK TÜRKLERİ’NE; günün ILIMLI İSLẤM anlayışıyla, DÖRT HALİFE sonrasında, Muaviye, I. Yezid, II. Muaviye, I. Mervan, Abdülmelik, I. Velid, Süleyman bin Abdülmelik, Ömer bin Abdülaziz, II. Yezid, Hişam bin Abdülmelik, II.Velid, III. Yezid, İbrahim bin Velid ve II. Mervan gibi Emevi Halifelerinin nasıl kan kusturdukları da kimseyi ilgilendirmez…!

      IRAK TÜRKLERİ’NE; günün ILIMLI MÜSLÜMANLIK anlayışıyla, Ebu el-Abbas Seffah, Mansur, Mehdi, Hadi, Harun Reşid, Emin Memun, Mutasım, Vasık, Mütevekkil, Muntasır, Muntain, Mutaz, Muhtedi, Mutemid, Mutedid, Müktefi, Muktedir, Kahir, Rảdi, Müttaki, Müstekfi, Mutỉ, Tải, Kadir, Kaim, Muktadi, Mustazhir, Musturşid, Raşid, Muktafi, Müstencid, Mủtahdỉ, Nảsır, Zảhir, Mustansır ve Mustasım gibi Abbasi Halifelerinin neler çektirdiği de hiç akıl edilmez.

      Ancak Kerkük ve Musul dendiğinde, herkes çok şey bilir…! Erbil, Süleymaniye, Telafer’i haber programlarından hatırlarsınız…! Duhok, Anbar, Kifri, Diyala/Karatepe, Tuzhurmatu, Dubiz, Leylan, Karaincir ve diğerleri de hiç aklınız da olmaz..!

      TUZHURMATU’DA bu kaçıncı TÜRKMEN KATLİAMI? Var mı bileniniz?

      Ocak 1980’de Saddam Hüseyin tarafından astırılan; Türkmen Liderlerden Doç. Dr. Necdet Koçak’ı, Albay Abdullah Abdurrahman’ı, Dr. Rıza Demirci ile Adil Şerif’i,

      1991’de Altunköprü’de hunharca katledilen YETMİŞ YEDİ TÜRKMEN’İ,
      2012’de Kerkük ve Tuzhurmatu’da yine kaç TÜRKMEN’İN katledildiğini, başkaca ne kadar katliam yapıldığını hangimiz hatırlıyoruz?

      Ne diyorum; sadece birazcık ilgi ve HATIRLANMAK….

      Barzani ve Talabani Peşmerge leri ile yürütülen muhabbetin, ekonomik çıkarın, petrolün gölgesinden sıyrılarak, TÜRKMENLERİ HATIRLAMAK.. Çok mu zor?

      Yine, 25 Haziran 2013’te TUZHURMATU’DA gerçekleşen bombalı saldırıda hayatlarını kaybeden, Ali Haşim Muhtaroğlu, Ahmet Koca ile birlikte ON ÜÇ TÜRKMEN kardeşimize,

      Yine, birkaç gün önce TÜRKİSTAN’DA öldürülen OTUZ BEŞ kardeşimize de ALLAH’TAN rahmet diliyorum. Korkmayın, Doğu TÜRKİSTAN sizin için o kadar uzak ki, orası için bir şeyler hatırlamanızı istemeyeceğim…!

TÜRKMENELİ’NDE BİR TÜRKMEN ÖLMÜŞ DİYELER… BELKİ, TÜRKİYE’DE DUYALAR…

Kenan Mutlu Gürses

Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2018 Her hakkı saklıdır. Başa Dön