BU ACELE NEDEN?

06 Temmuz 2022


“SÖYLESEM TESİRİ YOK, SUSSAM GÖNÜL RAZI DEĞİL” (Fuzuli),

Türkiye ve Ermenistan, sınırın üçüncü ülke vatandaşlarına açılması için mutabakata varmış…Öncelikle Dışişleri Bakanlığı web sayfasında (10) sayfa olan Ermeni meselesini bakalım nasıl ele alınmış: (Bkz):https://www.mfa.gov.tr/data/DISPOLITIKA/2016/1915-olaylarina-dair-turk_ermeni-uyusmazliginin tarihi-arka-plani-_turkce.pdf

Ve de Dışişleri Bakanlığı’nın konu hakkındaki bültenlerinden örnekler ile FEYM GRUBUMUZUN konu hakkındaki OCAK-TEMMUZ 2022 Tarihli mesajlarını bilgilerinize sunuyorum. 2022 Madrid-Nato zirvesi, bildiğiniz gibi 28-30 Haziran 2022’de gerçekleşti. Alınan kararları, karar sonrasında söz konusu ülkelerden Finlandiya ve İsveç ile Türkiye’nin ortak mutabakat metnini sanırım bilmeyeniz yoktur. Sonrasında ilgili ülkelerce yapılan açıklamaları ve terör örgütlerinin neler yaptıklarını da izlemiş olmalınız…

Nato Zirvesi tamamlanır-tamamlanmaz, Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki dördüncü görüşme, 1 Temmuz 2022 tarihinde Viyana'da gerçekleştiriliyor. Aşağıda Dışişleri Bakanlığı’nın 212 nolu bülteninde varılan kararı da bilgilerinize sunuyorum… Acaba BU ACELE NEDEN? Diplomasi dilinde “ÜÇÜNCÜ ÜLKE VATANDAŞLARI” ne demektir? Kast edilen, siyasi, sosyal veya ekonomik midir? Yoksa Türkiye ve Ermenistan dışında kalan bütün ülkeleri mi kapsamaktadır? Açıklamaya muhtaç, hangi anlamı taşırsa taşısın, ERMENİ DİASPORASINI bünyesinde yaşatan ülke vatandaşlarının her sınır geçişlerinde; Aleksan-Arsen’e, Bedros-Bogos’a, Danyel-Dikran’a, Ekruhi-Gabriel’e, Haçik-Hayrenik’e ne anlatacaklardır?  “SÖZDE SOYKIRIMI YALANININ” arkasına saklanarak, geçmiş de katlettikleri Kürtlere, tekrar dönüp ‘bakın bu topraklar Ermeniler ile Kürtler arasında paylaştırılacaktırını mı tekrar söyleyeceklerdir. Dedelerinin; Adana, Bayburt,  Bitlis, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Halep, Muş, Siirt, Trabzon, Van, vd. da yapmış oldukları kıyımı mı hatırlayacaklardır? “BU ACELE NEDEN” Ermeni Diasporası’nın arkasına saklanan Ermenistan ne yapıyor? Biz ne yapıyoruz?...

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:3 (05.01.2022); Türkiye ve Ermenistan Özel Temsilcileri arasındaki ilk toplantı 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da yapılacaktır.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:18 (14.01.2022); Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamento Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan 14 Ocak 2022 tarihinde Moskova’da bir araya gelmiştir. Özel Temsilciler, olumlu ve yapıcı bir atmosferde gerçekleşen bu ilk görüşmelerinde, Türkiye ve Ermenistan arasında diyalog yoluyla yürütülecek normalleşme sürecine yönelik olarak ön görüş alışverişinde bulunmuşlardır. Taraflar, müzakereleri tam normalleşme hedefiyle ön şart olmaksızın sürdürme hususunda mutabık kalmışlardır. Özel Temsilciler arasındaki ikinci görüşmenin yeri ve tarihi diplomatik kanallardan bilahare belirlenecektir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:44 (03.02.2022); Türkiye ve Ermenistan arasındaki normalleşme süreci kapsamında, iki ülkenin Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki müteakip görüşme, 24 Şubat tarihinde Viyana’da gerçekleştirilecektir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:63 (24.02.2022); Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan bugün (24 Şubat) Viyana’da bir araya gelmişlerdir. Özel Temsilciler, görüşmelerin nihai amacının Moskova’da yapılan ilk toplantıda ifade edildiği üzere, Türkiye ve Ermenistan arasında tam normalleşmeyi sağlamak olduğunu teyid etmişlerdir. Bu çerçevede, atılabilecek olası somut adımlara ilişkin görüş alışverişinde bulunmuşlar ve süreci önkoşullar olmaksızın sürdürme konusundaki uzlaşılarını yinelemişlerdir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:65 (26.02.2022); Ermenistan Cumhuriyeti birliklerince, 26 Şubat 1992 tarihinde Azerbaycan’ın Karabağ bölgesinde bulunan Hocalı şehrine yönelik saldırılarda, aralarında çok sayıda kadın ve çocuğun da bulunduğu 613 Azerbaycanlı masum sivil katledilmiş ve yüzlerce Azerbaycan vatandaşı yaralanmıştır. Ayrıca, binden fazla kişi Ermenistan güçleri tarafından esir alınmıştır. Kayıpların akıbeti ise bugüne kadar hala aydınlatılamamıştır. 30 yıl önce dünyanın gözü önünde yaşanan vahşetin sebep olduğu yaraların hala taze olduğunu biliyor, kardeş Azerbaycan’ın acısını, acımız olarak kabul ediyor ve en derinden paylaşıyoruz. Hocalı Katliamında hayatlarını kaybeden Azerbaycanlı kardeşlerimize Allah’tan rahmet diliyor, tüm can Azerbaycan halkına en içten başsağlığı dileklerimizi yineliyor ve hayatını kaybedenlerin aziz hatıralarını saygıyla yâd ediyoruz.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO: SC-4 (08.03.2022); Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsünün, Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan’ın 11-13 Mart 2022 tarihlerinde gerçekleştirilecek Antalya Diplomasi Forumuna katılacağına ilişkin açıklaması memnuniyetle karşılanmıştır. Bu tür karşılıklı adımlar, iki ülke arasında diyaloğun artırılmasına ve tam normalleşme hedefi doğrultusunda güven artırıcı önlemlerin istişare edilmesine katkı sağlayacaktır.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:83 (12.03.2022); Sayın Bakanımız görüşmede Ermenistan Dışişleri Bakanına davetini kabul ettiği için teşekkür etmiştir. İki Bakan, Türkiye ve Ermenistan arasında tam normalleşme ve iyi komşuluk ilişkilerinin tesisini amaçlayan sürecin, önkoşul olmaksızın devamına ilişkin yaklaşımlarını tekrarlamışlar, ayrıca bölgemizin tamamında normalleşmeye ihtiyaç olduğu konusunda anlayış birliğine varmışlardır. Bakanlar ayrıca, bu amaç doğrultusunda, iki ülkenin Özel Temsilcilerinin çalışmalarına destek beyan etmişlerdir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO: 122 (08.04.2022); Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın AB Konseyi Başkanı Charles Michel’in ev sahipliğinde 6 Nisan 2022 tarihinde Brüksel’de gerçekleştirdikleri görüşme neticesinde, iki ülkenin Dışişleri Bakanlarına barış anlaşması hazırlıklarına başlanması hususunda talimat verilmesi ve iki ülke arasında Nisan ayının sonuna kadar ortak sınır komisyonu kurulmasına ilişkin olarak uzlaşmaya varılmasından memnuniyet duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, bölgede barış ve istikrar ortamının sağlanması için yürütülen çabaları desteklemekte ve bu çabalara aktif katkı sağlamaktadır.

FEYM GRUBU MESAJI-12.04.2022; Ermeni soykırımı yasa tasarısını destekleyen ABD Kongre üyelerinin sayısı artıyor. ABD Kongresi'nde Ermeni soykırımının öğretilmesine ilişkin iki parti tarafından sunulan yasa tasarısını destekleyen kongre üyelerinin sayısı artıyor. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), Facebook hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda ABD Kongre üyeleri Barbara Lee, James McGovern, Jackie Speer ve Jimmy Gomez'in tasarıyı desteklediğini açıkladı. Ermeni soykırımının öğretilmesine ilişkin iki partili yasa tasarısı, Kongre'ye ABD Kongre üyeleri Carolyn Malone ve Guus Bilirakis tarafından sunuldu. Tasarının amacı, “1.Ermeni soykırımının tarihi, dersleri, nedenleri ve mevcut tezahürleri hakkında eğitim programları uygulamak için önümüzdeki beş yıl içinde Kongre Kütüphanesi'ne 10 milyon dolar tahsis etmek, 2. Eğitim programları ile 1915-1923 tarihlerinde Osmanlı Türkiye tarafından kasıtlı bir şekilde planlanan ve devletin desteğiyle uygulanan Ermenilerin, Rumların, Asurilerin, Suriyelilerin, Keldanilerin, Aramilerin, Maronların katliamlarını, tehcirlerini ve kültürel mirasların imhalarını ele almaktır.”

FEYM GRUBU MESAJI-13.04.2022; Ermeni soykırımı Eğitim Yasası için destek büyüyor… ABD Temsilciler Meclisi'nde tanıtılacak olan iki partili Ermeni soykırımı Eğitim Yasası için destek büyüyor. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi'ne (ANCA) göre Katie Porter, Lou Correa, Juan Vargas ve Grace öneriye destek verdiklerini bildiren en son kişiler.

FEYM GRUBU MESAJI-16.04.2022; Ermenistan, Türkiye’ye ilk aşamada diplomatik pasaport sahiplerine kara sınırının açılmasını teklif etti. Ermenistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Vahan Hunanyan, “Taraflar arasında bir sonraki toplantının Viyana’da yapılabileceği konusunda bir ön mutabakat var. Toplantı tarihi kesin olarak onaylanır onaylanmaz, kamuoyu gerektiği şekilde bilgilendirilecektir” dedi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, “Türk Dışişleri Bakanı’nın, görüşmenin Ermenistan’da veya Türkiye’de olmasını istediğini, fakat daha önceki çözüm girişimlerinde Ermenistan ve Türkiye’de, hem müzakereciler hem de cumhurbaşkanları düzeyinde görüşmeler yapıldığını, ancak sonuç alınamadığını hatırlattı. “Yani önemli olan çözüme yönelik siyasi irade ve net bir şekilde somut adımlar atmaya hazır olmaktır. Biz ikisini de gösteriyoruz, Türkiye’den de aynısını bekliyoruz. Bu yönde bir iradenin olması durumunda, buluşma yeri tamamen teknik bir konu haline gelecektir. Ayrıca özel temsilcilerin Ermenistan ve Türkiye’de görüşme teklifinde bulunmaları, Türkiye’nin gözünde sürecin tamamen ikili olduğunu kanıtlamaktadır. Bu durumda Türk temsilcilerden hemen her hafta Azerbaycan ile koordineli bir şekilde süreci ilerlettiklerine dair açıklamaları duymamak daha mantıklı olacaktır” diyen Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Türk Dışişleri Bakanı’nın cesur adımlara ihtiyaç duyulduğuna ilişkin açıklamasına da yorum yaptı. “Ermeni tarafı cesur adımlar atılması gereğine tamamen katılıyor. Dışişleri Bakanı’nın Antalya Diplomatik Forumu’na katılımı ve ekonomik ambargonun kaldırılması da dâhil olmak üzere, ilerlemeye hazır olduğumuzu defalarca gösterdik. Ermenistan ile Türkiye arasındaki uçuşların yeniden başlaması da önemli bir ikili adımdı. İlerlemenin tek yolunun sürekli net adımlar atmak olduğuna inanıyoruz. Örneğin ilk etapta Türk tarafına diplomatik pasaport sahiplerine kara sınırını açmasını teklif ettik, fakat Türk tarafı erteliyor” dedi.

FEYM GRUBU MESAJI- 16.04.2022; Glendale'in yıllık Ermeni soykırımı anma etkinliği… Glendale Şehri, halkı, 24 Nisan 2022 Pazar günü saat 19: 00'da Alex Tiyatrosu'ndaki Yıllık Ermeni soykırımı anma etkinliğine davet ediyor. İki yıl sonra ilk kez, topluluğun 1915'in korkunç olaylarına müzik ve dans aracılığıyla çağdaş bir bakış açısı getirmesi için etkinlik gerçekleştirilecek. Bu yılki program, The Lark Musical Society'nin küratörlüğünü yaptığı karmaşık dans ve müzik performansları aracılığıyla Komitas'ın çalışmalarını sergileyecek. Komitas, Ermeni ulusal müzik okulunun kurucusu olarak kabul edilen bir Ermeni rahip, müzikolog, besteci, aranjör, şarkıcı ve koro şefiydi.

FEYM GRUBU MESAJI – 18.04.2022; Atina'da Ermeni soykırımı anıldı... Yunanistan'daki Ermeni Büyükelçiliği'nin bildirdiğine göre, “16 Nisan'da Atina'nın Nea Smyrni belediyesindeki Zangak anıtı yakınında soykırım kurbanlarının anısına adanan bir anma töreni düzenlendi. Tören, Ermeni Apostolik temsilcilerinin duası ile başladı, Katolik ve Protestan kiliseleri, Rum-Ermeni Piskoposluğu Başpiskoposu Gegham Khacherian tarafından yönetiliyor. Törene katılanlar,  soykırım kurbanlarının anısına saygı duruşunda bulundular. Ermenistan'ın Yunanistan Büyükelçisi Tigran Mkrtchyan, Nea Smyrni Belediye Başkanı Stavros Tzoulakis, Yunan Parlamentosu, Attika Bölge İdaresi, Atina Belediyesi, Yunan-Ermeni toplumu temsilcileri anıta çelenk koydu.

FEYM GRUBU MESAJI – 18.04.2022;Tanınmış Avustralyalı akademisyenler, Canberra'da Ermeni soykırımı etkinliğine ev sahipliği yapacak... Ermeni Ulusal Ajansı'nın bildirdiğine göre, Dr. Deborah Mayersen, Profesör Peter Stanley ve Bay Vicken Babkenian, Canberra'daki prestijli Manning Clark Evi'nde 'Avustralya ve Ermeni Soykırımı' etkinliğine ev sahipliği yapacaklar. Avustralya Ermeni Komitesi (ANC-AU). Avustralya sorunlarına ve kültürel zorluklara hem yerel hem de küresel olarak farklı çözümler sağlamayı amaçlayan teşvik edici tartışmalara ev sahipliği yapmasıyla tanınan Manning Clark House, 27 Nisan 2022 Çarşamba günü saat 6'da söz konusu etkinliğe ev sahipliği yapacak. Etkinliğe, New South Wales Üniversitesi Canberra kampüsünde Uluslararası İlişkiler ve Siyasi Çalışmalar alanında Kıdemli Öğretim Görevlisi olan Dr. Mayersen 'Soykırım Yolunda: Ermenistan ve Ruanda Yeniden İncelendi' ve daha yakın zamanda 'Modern Dünyada Soykırımın Kültürel Tarihi' de dâhil olmak üzere Ermeni soykırımı hakkında birkaç kitap yayınladı. Profesör Peter Stanley ise, New South Wales Üniversitesi'nde Araştırma Profesörüdür. Galler Canberra kampüsü ve Avustralya'nın önde gelen ve en aktif askeri tarihçilerinden biri - eskiden Avustralya Savaş Anıtı'nda Baş Tarihçi ve Avustralya Ulusal Müzesi'nde Tarihsel Araştırma Merkezi Başkanıdır. Avustralya Holokost ve Soykırım Araştırmaları Enstitüsü'nde Bağımsız Araştırmacı olan ve aynı zamanda Manning Clark House etkinliğine katılacak olan Ermeni-Avustralyalı Bay Babkenian ile birlikte "Ermenistan-Avustralya ve Büyük Savaş" kitabının yazarlarından biridir.

FEYM GRUBU MESAJI – 20.04.2022; Ermenistan-Türkiye ilişkileri konusunda Ermeni parlamentosu oturum düzenleyecek. Ermenistan Parlamentosu’nda Ermenistan-Türkiye ilişkileriyle ilgili oturumlar gerçekleştirilecek. Bu girişim muhalif “Ermenistan” (Hayastan) parlamento grubuna ait. Oturum 21 Nisan tarihinde saat 11: 00’da düzenlenecek ve "Ermenistan-Türkiye İlişkilerinin Kavramsal Hükümleri" başlıklı bir taslak ele alınacak.

FEYM GRUBU MESAJI – 20.04.2022; Soykırım Müzesi Müdürü, Ermeni soykırımı Yıldönümünü Anacak Olaylar Listesini Açıkladı… Ermeni soykırımı Müzesi Müdürü Harutyun Marutyan, soykırımın 107. yıldönümü münasebetiyle bu hafta yapılacak etkinliklerin listesini açıkladı. Bir basın toplantısında konuşan Marutyan, 20-22 Nisan'da 21. yüzyılda Ermeni  soykırımını öğretmenin zorluklarına ilişkin bir konferans düzenleneceğini söyledi. Ermenistan, ABD, İspanya, Ruanda, Kamboçya, Libya ve İsrail'den konferansa katılacak önemli konuşmacılar 29 rapor sunacaklar.

FEYM GRUBU MESAJI – 26.04.2022; Londra'da Ermeni soykırımını anma etkinlikleri düzenlendi… Birleşik Krallıktaki Ermenistan Büyükelçiliği’nin bildirdiğine göre, “22-24 Nisan 2022'de Londra'da Ermeni soykırımının 107. yıldönümüne adanmış bir dizi etkinlik düzenlendi. Londra'daki St. Yeghiche Ermeni Kilisesi'nde Ermeni soykırımı kurbanlarının anısına adanan anma gecesi düzenlendi. 23 Nisan'da Westminster Katedrali'nden St. Yeghiche Kilisesi'ne protesto yürüyüşü düzenlendi. 24 Nisan'da St Yeghiche Kilisesi'nde düzenlenen tören ve ardından Londra'nın Ealing semtindeki Memorial Tree'de bir anma töreni düzenlendi. BE Nersesyan, belirtilen etkinliklerde Ermenistan'ın çabalarına aktif olarak katkıda bulunmaya devam edeceğini” söyledi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:145 (28.04.2022); Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki üçüncü görüşme, 3 Mayıs 2022 tarihinde Viyana'da gerçekleştirilecektir.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO:147 (03.05.2022); Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan üçüncü görüşmelerini bugün (3 Mayıs) Viyana'da gerçekleştirmişlerdir. Özel Temsilciler, iki ülke arasında bu süreç yoluyla tam normalleşmenin sağlanmasına yönelik daha önce ilan edilen hedefi teyit etmişlerdir. Bu kapsamda, somut görüşleri hakkında samimi ve yapıcı görüş alışverişinde bulunmuşlar ve bu yönde somut ilerleme için atılabilecek olası adımları ele almışlardır. Özel Temsilciler, süreci önkoşulsuz olarak sürdürmeye yönelik uzlaşılarını tekrarlamışlardır.

FEYM GRUBU MESAJI 06.05.2022; Mississippi, Ermeni soykırımını tanıyan son 50. ABD eyaleti olduMississippi Valisi Reeves, Nisan'ı Soykırım Farkındalık ve Önleme Ayı olarak ilan etti.

FEYM GRUBU MESAJI – 27.06.2022; Raymond Kévorkian'ın Ermeni soykırımı tarihi kitabı Farsça yayınlandı. Tahran Times'ın haberine göre, Fransız tarihçi Raymond Kévorkian'ın yazdığı “Ermeni Soykırımı: Tam Bir Tarih” Afkar yayınevi tarafından Farsça yayınlandı.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO: 210 (28.06.2022); Türkiye ve Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki dördüncü görüşme, 1 Temmuz 2022 tarihinde Viyana'da gerçekleştirilecektir.

FEYM GRUBU MESAJI – 28.06.2022; Harut Sassounian, “ Bir yüzyıldan sonra iflas eden Türkiye Ermeni soykırımını inkâr için büyük paralar harcadı”

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI BÜLTEN NO: 212 (01.07.2022); Türkiye ile Ermenistan Normalleşme Süreci Özel Temsilcileri Büyükelçi Serdar Kılıç ve Ermenistan Parlamentosu Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan arasındaki dördüncü görüşme, bugün Viyana'da gerçekleştirilmiştir. Taraflar, Türkiye ile Ermenistan arasındaki kara sınırının iki ülkeyi ziyaret eden üçüncü ülke vatandaşlarının geçişine mümkün olan en yakın zamanda açılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu konudaki gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir. Ayrıca, Türkiye ile Ermenistan arasında doğrudan hava kargo ticaretinin mümkün olan en yakın zamanda başlatılması üzerinde mutabakata varmışlar ve bu amaçla gerekli sürecin başlatılmasına karar vermişlerdir. Taraflar aynı zamanda, nihai hedef olan iki ülke arasında tam normalleşmenin sağlanması yönünde atılabilecek muhtemel diğer somut adımları da ele almışlar ve normalleşme sürecinin önkoşul olmaksızın sürdürülmesine ilişkin uzlaşılarını yeniden vurgulamışlardır.

FEYM GRUBU MESAJI 01.07.2022; İsrail’in Ermenistan Büyükelçisi Ermeni soykırımı anıtını ziyaret etti… İsrail’in Ermenistan’a yeni atanan Büyükelçisi Joel Lyon, İsrail’in Ermenistan Fahri Konsolosu Ashot Shakhmuradyan ile birlikte Erivan'daki Ermeni Anıtı’nı ziyaret etti. Konukları Müze-Enstitüsü bilimsel işlerden sorumlu müdür yardımcısı Edita Gzoyan karşıladı ve onlara Anıtın tarihini anlattı. Ayrıca konuklara, geçen yüzyılın sonunda Azerbaycan’daki Ermeni nüfusun etnik temizliği sırasında hayatını kaybeden Ermenilerin anısına ithaf edilen Tsitsernakaberd bölgesine yerleştirilen üç haçkarın hikâyesini sundu. İsrail heyet üyeleri Ebedi Ateş Anıtı'na çelenk bıraktı ve Ermeni soykırımının masum kurbanları anısına bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Büyükelçi Müzenin konuk defterine not bıraktı.

 

Kenan Mutlu Gürses


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön