Yazı Arşivi (2016)

2017 ve DİN

31 Aralık 2016


Konuşmaları, tartışmaları, yazılanları dinledikçe, izledikçe, okudukça şaşırıp kalıyorum. Türk Milleti dinî sorumluluklarını henüz beş-altı yaşlarında iken öğrenmeye başladığı bilinen gerçektir. Yedi yaşından sonrada oruç tutmaya başlanır; Bazı anne-babalar bu konuda çocuğun bünyesine göre davranır. Namaz dâhil, hiçbir ibadetinde de zorlamaz.

Devamını oku


İKİNCİ KURTULUŞ SAVAŞI...!

30 Kasım 2016


Osmanlı Devleti’nin Birinci Dünya Savaşı’ndaki yenilgisini ve Mondros Ateşkes Antlaşması’nı burada uzun uzun yazacağımı beklemeyin. Ancak Osmanlı İmparatorluğu parçalanırken, Padişah, sadece saltanatını, halifeliğini ve hanedanın ne olacağını düşünüyordu. Fakat Anadolu işgal edilmeye başlanmıştı.

Devamını oku


MÜFTERİ (İFTİRACI) KÖPEK

31 Ekim 2016


“Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.” O vakit ne yapmamız gerekiyor? Susmamak ve müfterilerin (İFTİRACILARIN) ipliğini pazara çıkararak, onları topluma teşhir etmeliyiz. O, aşağılık müfterilerin “KURU İFTİRA” ile nelere yol açtıklarını, görerek önlemeliyiz.

Devamını oku


TERÖR ve TARİKAT

31 Ağustos 2016


Bir Müslüman olarak, bazıları kadar manevi âlemde ileriyi göremedim! Onların zekâ seviyesine bir türlü ulaşamadım! Kur’an-ı Kerim, ilk gün ne emretmiş ise, bugün de o noktada kaldım. O, yüce kitap da, tarikatı, şeyhi, mollayı ve nasıl mürit olunacağını bulamadım! Tartışmasız inanmanın İMAN olduğunu bilerek, insan iradesinin bir başkasına terk edilmesini bin türlü düşündüm, çözemedim!

Devamını oku


Sayın Prof. Dr. Mehmet Görmez'e (AÇIK MEKTUP)

31 Temmuz 2016


Karanlık odaklara dönüşen, iblisleşen, canileşen, kula kulluk yapan zihniyetin, sinsi hesaplarla çeteleşerek, DEVLETE ve MİLLETE hunharca neler yaptıklarını, 15 Temmuz 2016 günü görmüş olduk. Hürriyet ve Demokrasiyi şiar edinen bir milletin nelere muktedir olduğuna da şahitlik ettik. Bu vesileyle, demokrasi şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

Devamını oku


YAŞAR NURİ ÖZTÜRK

29 Haziran 2016


22 Haziran 2016 günü vefat eden Yaşar Nuri Öztürk için çok şey söylendi, çok şey yazıldı. O’ bugünde “eskiden merkezde cami”nin olduğunu savunmuş ve inanmıştı. Kur’an-ı Kerim-i anlatmaktan başka, “Osmanlı’dan sonra, Türkiye’de zulüm tarih oldu” diyen köhne bir zihniyete, bunun yanlış olduğunun mücadelesini verdi.

Devamını oku


DEVR-Î İSTİBDÂT

31 Mayıs 2016


Günümüzde, “Osmanlıcılık” ve II. Abdülhamidcilik ısrarla zihinlere kazınmaya çalışılmaktadır. Bu bakışa sahip olanlar, ya tarihi bilmemekte veya tarihi bilerek çarpıtmaktadırlar. Bunun yanına bir de, bilinçsizce II. Abdülhamid-Mustafa Kemal Atatürk mukayesesi yapılmaktadır. Hâlbuki II. Abdülhamid 31 Ağustos 1876 da tahta çıktığında,

Devamını oku


KİLİS-ERMENİ OLAYLARI ve BUGÜN

30 Nisan 2016


Türkiye, tarifi mümkün olmayan kuşatılmışlığa sürüklendiği, bir dönemden geçiyor. Kuşkusuz ki tarih, ülkemizi bu duruma taşıyan yöneticiler hakkında her şeyi yazacaktır. O gün, Türkiye’nin hiç de hak etmediği ortama nasıl getirildiğini, bugün biat kültürü ile iktidarı desteklemiş olanların, çocukları, torunları acaba nasıl okuyacak ve nasıl değerlendireceklerdir?

Devamını oku


ELÇİLER-KONSOLOSLAR-MİSYONERLER

31 Mart 2016


Her türlü kötülüğün etrafımızı kuşattığı şu dönemde bizi yönettiğini iddia edenlerin konuşmalarını dinleyince, yazmak zorlaşıyor. “Kral çıplak” değil ÇIRILÇIPLAK iken, söylenenleri, yazılanları izledikçe, bir köşeye yığılıp kalıyorsunuz. Tıpkı Osmanlı İmparatorluğu’nun yok olma sürecine girdiği, son 150–200 yılı yaşayacakmışsınız gibi bir tedirginliğe kapılıyorsunuz…

Devamını oku


HOCALI SOYKIRIMI

29 Şubat 2016


Rus uçağının düşürülmesini bir kenarda tutarak başlayalım. Uluslararası ilişkilerde devletlerin önceliği ve nasıl davranacağı genel kurallarının ne olduğunu bilmeyen yoktur. On dört yıldır Türkiye’ yi sıfır sorunla yönettiğini iddia eden iktidarın, Rusya ile ilişkilerini, bugün hangi noktaya geldiğimizi de varın siz değerlendirin.

Devamını oku


KADIN LİDER OLMAZ MI?

31 Ocak 2016


Dünyada 193 ülke de on dokuz devlet, kadın hükümet başkanları kadınlar tarafından yönetilmektedir. Bunlar: Güney Kore (Park Geun-Hye), Bangladeş (Sheikh Hasina Wajed), Letonya (Laimdota Straujuma), Litvanya (Dalia Grybauskaite), Kosova (Atifete Jahjaga), Polonya (Ewa Kopacz), Malta Marie Louise Coleiro Preca), Hırvatistan (Kolinda Grabar Kitarovic), Almanya (Angela Merkel),

Devamını oku


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön