ERMENİLERİN YAPTIĞI SOYKIRIM CUMHURBAŞKANLIĞI-DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI VE GÖNÜLLÜ BİR GRUP (II)

18 Aralık 2022


01.12.2022

Ağrı Hamur-Tutak-Patnos Devlet Yolu Açılış Töreni’nde Yaptıkları Konuşma’dan;

      “Malazgirt’ten bu yana Anadolu’daki varlığımızın her günü bize bu vatanı çok görenlerin farklı kılıflar altında icra ettikleri tuzaklarla, oyunlarla, saldırılarla mücadeleyle geçmiştir. Sınırlarımızın hemen ötesindeki Azerbaycanlı kardeşlerimizin uzun yıllar boyunca işgal altında tutulan topraklarının görmezden gelinmesinin gerisinde de aynı anlayış vardır. Bölge ülkeleri bu sinsi ve riyakâr tuzakları ancak birlik ve beraberlik içinde hareket etmeleri halinde bozabilirler. Hamdolsun, bu konuda çok önemli mesafeler kat ettik. Serhat şehrimiz Ağrı, daha düne kadar terörün ve doğudan gelecek tehditlerin gölgesinde yaşarken, bugün istikbalimize umutla bakmamızı sağlayan gelişmelerin adresi haline gelmiştir. Çünkü Ağrı, ülkemizden Kafkaslar’a, Orta Asya’ya, Güney Asya’ya, Çin’e kadar uzanan büyük potansiyelin tam merkezinde yer alıyor. Zengezur güzergâhının da hayata geçmesiyle Ağrı’nın uç beyliğini yaptığı bu bölgenin ekonomik ve sosyal hareketliliği zirveye çıkacaktır.

      Tabii bunun için öncelikli ülkemizin güven ve istikrar iklimine, kardeşliğine, huzuruna sıkı sıkıya sahip çıkmamız gerekiyor. Yıllarca vaktimizi ve enerjimizi heba eden, canımızı yakan, dikkatimizi dağıtan terör belasını başımıza musallat edenlerin gayesi, elimizdeki imkânı kullanmamıza mani olmaktı. Hamdolsun, artık bu dönem geride kalmıştır. Türkiye’yi yatırım, istihdam, üretim, ihracat ve cari fazlayla büyüterek hedeflerimize yaklaştıkça geçmişte yaşadığımız tablonun karanlığını daha iyi görebiliyoruz.”

06.12.2022

TİSK Genel Kurulu’nda Yaptıkları Konuşma’dan;

      “Bakın, Karabağ’da mıydık? Karabağ’da, niye? Azeri gardaşlarımızla beraber olduk. Libya’da mıydık? Libya’daydık. Orada da gerekenleri yaptık mı, gerekenleri yaptık. Bize kardeş, bize gardaş olanlarla biz kardeş ve gardaş olmaya devam edeceğiz. Dostlarımızı arttıracağız, ama düşmanlarımız da hadlerini bilecek. Ve Türkiye’nin, Türk milletinin tarih boyunca defalarca tezahür etmiş bir özelliği vardır; biz bekamızla ilgili bir tehdit gördüğümüzde hiç kimsenin beklemediği ve inanamadığı atılımlar yapma, yöntemler geliştirme, zaferler elde etme kabiliyetine sahibiz.

      Bugün Azerbaycan’da bir tatbikatımız vardı, Azeri kardeşlerimizle beraber devam eden bir tatbikat. Ve bu tatbikatta Azeri kardeşlerimizle bizim askerimizin, komandolarımızın birlikte tatbikat bugün sona erdi, onlara bir bağlantı kuruldu ve onlarla bir görüşme yaptım. Bütün mesele; o heyecanı, o coşkuyu onlarla ne yapabilmek, paylaşabilmek. Tabii bunun esbabımucibesi vardı, o esbabımucibe de; malum o sınırlarda yaşanan, istenmeyen, ama olan o sıkıntıları yerinde giderebilmek. Tabii İlham gardaşımızla beraber bunları da konuştuk, planladık ve adımı attık. Bu tabi farklı bir gelişmeyi bölgede ne yapıyor, yaşatıyor. Ve Azeri-Türk kardeşliğini, işte iki devlet-tek millette buluşturuyor. Bu adımı attık ve bundan sonra da bunları tabii atmaya devam edeceğiz.”

14.12.2022

Türkiye-Azerbaycan-Türkmenistan Üçlü Zirvesi’nde Yaptıkları Konuşma’dan;

      “Zirvemizin ülkelerimiz, bölgemiz ve tüm Türk dünyası için hayırlara vesile olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Kardeşlik bağlarımızla güçlenen ilişkilerimizin, sahip olduğumuzu stratejik avantajlar temelinde daha da pekişeceğine yürekten inanıyorum. Hedefimiz, küresel ve bölgesel dinamiklerle birlikte gelişen yeni imkânları insanlarımızın refahı ile bölgemizin istikrarı doğrultusunda değerlendirmektir. Doğanlar olarak el ele verdiğimiz, dayanışma içinde hareket ettiğimiz her konuda Allah’ın izniyle başarıya ulaşacağımız muhakkaktır. Karabağ’ın yaklaşık 30 yıllık işgaline son veren vatan muhaberesi bunun en son örneğidir. Türk Devletleri Teşkilatımız bu bakımdan son derece önemlidir. Geçtiğimiz yıl teşkilatımıza gözlemci üye olarak katılan Türkmenistan’ın tam üyelik sürecinin en kısa sürede tamamlaması bizlere büyük güç katacaktır.”

      Ana konu ile pek ilgisi olmasa da, Sayın Cumhurbaşkanı’nın ifadeleri bunlardan ibaret…

      Dışişleri Bakanlığı’nın; Öncelikle, “Türkiye-Ermenistan Siyasi İlişkileri” başlığı altında verilen, her ne kadar, söz konusu zaman diliminin dışında kalmış olsa da, son bölümü yine de okuyalım:

      “Bilahare II. Karabağ Savaşı sonrasında oluşan uygun siyasi konjonktür çerçevesinde, ilişkilerin kademeli olarak normalleştirilmesi için önkoşulsuz olarak Ermenistan’la doğrudan diyaloğa başlanmıştır. Bu çerçevede, ülkemizden Büyükelçi Serdar Kılıç, Ermenistan’dan ise Milli Meclis Başkan Yardımcısı Ruben Rubinyan Türkiye-Ermenistan Normalleşme Özel Temsilcileri olarak görevlendirilmişlerdir. Temsilcilerin yaptığı bir dizi görüşme sonrasında, 2 Şubat 2022 tarihinden itibaren doğrudan uçuşlar başlamış, 1 Temmuz 2022 tarihinde Türkiye-Ermenistan sınırının üçüncü ülke vatandaşlarına açılması ve iki ülke arasında havayolu kargo ticaretinin başlatılması kararı alınmıştır.

Ülkemiz, Ermenistan’la iyi komşuluk ilişkilerinin tesisini matuf normalleşme sürecinin önkoşulsuz olarak, güven arttırıcı önlemler vasıtasıyla, kademeli ve bölgesel gelişmeler ışığında sürdürülmesini arzu etmektedir.”

Ve Dışişleri Bakanlığı açıklamaları;

No: 338, 8 Kasım 2022, Azerbaycan’ın Zafer Günü Hk.

      “İşgal altındaki topraklarını kahramanca bir mücadele sonucunda azad eden kardeş Azerbaycan’ı 8 Kasım Zafer Günü münasebetiyle kutluyoruz.

      Azerbaycan ordusunun bu tarihi zaferi tüm bölgede kalıcı barış ve huzur umutlarının yeşermesine de vesile olmuştur.

      Türkiye, işgalden kurtarılan toprakların yeniden inşa ve ihyası dâhil olmak üzere, Güney Kafkasya genelinde güvenlik, istikrar ve işbirliğinin artırılması için Azerbaycan ile tam dayanışma ve eşgüdüm içinde hareket etmeyi sürdürecektir.”

No: 354, 24 Kasım 2022, Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Üçlü Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları İkinci Toplantısı Hk.

      “Türkiye-Azerbaycan-Kazakistan Üçlü Dışişleri ve Ulaştırma Bakanları İkinci Toplantısı 25 Kasım 2022 tarihinde Kazakistan’ın Aktau şehrinde gerçekleştirilecektir. Söz konusu toplantıya Gürcistan’ın da katılım sağlaması beklenmektedir.

      İlki 27 Haziran 2022 tarihinde Bakü’de gerçekleştirilen mekanizmayla, üç ülkeyi ilgilendiren konularda mevcut eşgüdümün pekiştirilmesi ve karşılıklı yarar temelinde bölgesel bağlantısallığın güçlendirilmesi amaçlanmaktadır.

      Toplantı sırasında, ilk toplantıda kabul edilen Bakü Deklarasyonu uyarınca Türkiye, Azerbaycan ve Kazakistan topraklarından geçen Orta Koridor Güzergâhının geliştirilmesi ve faaliyete geçebilmesi için “2022-2027 Yol Haritası"nın imzalanması planlanmaktadır.”

      Ana konu ile pek ilgisi olmasa da, Dışişleri Bakanlığı’nın ifadeleri bunlardan ibaret…

Şimdi başka bir pencereyi açalım;

(Yukarıda ve aşağıda verdiğim tüm bilgilerin kaynağı gösterilmiştir.)

FEYM GRUBU MESAJLARINDAN BAZILARI;

31.10.2022

      Başbakan Paşinyan ile Türk Milletvekili Garo Paylan normalleşme sürecini görüştü… Başbakan Nikol Paşinyan, 1. Küresel Ermeni Zirvesi'ne katılmak üzere Ermenistan'a gelen etnik Ermeni Türkiye Milletvekili Garo Paylan ile görüştü. Başbakan,  Paylan'ın pan-Ermeni gündeminin konularının tartışıldığı zirveye katılımına ve bu sorunların çözümüne katkıda bulunma isteğine önem verdiğini söyledi. Başbakanlık'tan yapılan açıklamada, Paylan, Türkiye Ermeni toplumunun mevcut durumunu ve toplumu ilgilendiren sorunları sundu. Ermenistan-Türkiye normalleşme süreci etrafında fikir alışverişinde bulunuldu. https://www.armenpress.am/eng/news/1096004.html

01.11.2022

      Türkiye ve Azerbaycan Cumhurbaşkanları 2020 Artsakh Savaşının Ganimetini paylaştı… Harut Sassounian’ ın yazısı özetle şöyle; “ Ermenistan, 2020 Karabağ Savaşı'nın yaralarını sararken, Azerbaycan ve Türkiye cumhurbaşkanları, Artsakh ve çevresindeki toprakları işgal ettikten sonra elde ettikleri ganimeti aileleri ve dostlarıyla bir araya gelip bölmek için zaman kaybetmediler. Azerbaycanlı gazeteci Ulkar Natiqqizi, 24 Ekim'de eurasianet.org web sitesinde, “'Kardeşçe' Azerbaycan ve Türkiye, kazançlı Karabağ ticari bağları kuruyor” başlıklı araştırma makalesini yayınladı. Natiqqizi, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın şirketler, özellikle Azerbaycan'ın savaşta geri aldığı Karabağ'daki bölgelerin yeniden inşasında en az yüz milyonlarca dolarlık sözleşmeler aldı. Zengilan bölgesindeki yeni ve büyük bir tarım kompleksinde Erdoğan'ın ailesi,  İlham Aliyev'in ailesinin üyeleriyle iş ortağıdır."

      Natiqqizi, “Hem Kalyon hem de Cengiz'e Karabağ'da yolların inşası ve özellikle altın ve bakır olmak üzere üç madenin işletilmesi dâhil çalışmak için kazançlı sözleşmeler verildi… Kalyon, Azerbaycan'ın Nahçıvan'ı güney Ermenistan üzerinden anakaraya bağlayan ulaşım güzergâhının bir parçası olarak öngörülen Horadiz-Aghband demiryolu hattını inşa ediyor. Bu projenin 180 milyon doların üzerinde bir maliyete sahip olması ve 2023'te tamamlanması bekleniyor."

https://www.thecaliforniacourier.com/presidents-of-turkey-and-azerbaijan-split-the-loot-of-the-2020-artsakh-war/

04.11.2022

      Ermenistan Dışişleri Bakanı Ararat Mirzoyan parlamentoda yaptığı konuşmada Ermenistan-Türkiye normalleşme sürecine değindi. Ermenistan-Türkiye ilişkilerinin normalleşme sürecinde ilerleme olduğunu ve görüşmelerin devam ettiğini belirten Mirzoyan, “Süreç önkoşulsuz olduğunu açıktır ve aynı zamanda Türk tarafı sürekli olarak Azerbaycan ile ilişkilerini normalleşmeye bağlıyor ve bu bir yerde kendini bir önkoşul olarak hatırlatıyor. Ancak, bu açıklamalara paralel olarak, her şeyden önce özel temsilciler düzeyinde, ama aynı zamanda bu düzeyin ötesinde, uzmanların katılımlarıyla çok somut tartışmalar yaşanıyor” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı, görüşmenin diplomatik pasaport sahipleri için sınırın açılmasının yanı sıra üçüncü ülke vatandaşları için sınırın açılması da dâhil olmak üzere birkaç somut adımla ilgili olduğunu söyledi. “İlerleme var diyebilirim, diyalog devam ediyor. Ayrıca, yakın gelecekte olumlu sonuçlar almayı beklediğimi ve umut ettiğimi de söyleyebilirim” dedi. https://tr.armradio.am/2022/11/04/ermenistan-disisleri-bakani-turkiye-ermenistan-siniri-yakinda-acilabilir/

08.11.2022

      Mısırlı-Ermeni politikacı Nubar Paşa, Mısır'ın ilk Başbakanı… Akıcı bir şekilde birkaç dil bilen eğitimli bir kişi, gerçek bir Mısır diplomatıdır. Nubar, 1825'te Smyrna'da (İzmir) doğdu. Babası Mıgırdiç Melikyan, efsanevi David-Bek'in bir ortağı olan komutan Nubar'ın soyundandı. Annesi, Mısır'ın egemen hükümdarı Muhammed Ali'nin bakanı ve özel sekreteri olan başka bir İzmirli Yusufyan'ın kız kardeşiydi. Nubar'ın amcası sayesinde İsviçre ve Fransa'daki prestijli eğitim kurumlarında parlak bir eğitim alması ve Mısır'a dönüşünde 1845'te Mısır valisi Abbas Paşa'nın özel sekreteri olarak atandı. 1850'lerde Mısır'ın önde gelen devlet adamlarından ve politikacılarından biri oldu. 1850'de ülkenin hükümdarı Abbas Paşa, Nubar'ı Londra'ya gönderdi ve burada Mısır'ın ve Muhammed Ali ailesinin haklarını Türk padişahının iddialarına karşı savundu. Nubar'ın Kızıldeniz ile Akdeniz'i birbirine bağlayan Süveyş Kanalı'nın inşasına katkısı yadsınamaz. 1866'da Osmanlı padişahını sadece kanalın inşasını kabul etmeye değil, aynı zamanda iş için inanılmaz miktarda para ayırmaya ikna etmeyi başardı...https://armedia.am/eng/news/108671/nubar-pasha-armenian-the-first-prime-minister-of-egypt.html

11.11.2022

      Almanya'da 'Ermeni Soykırımı olmadı’ diyen cezalandırılacak… Almanya'da soykırım ve savaş suçlarının inkârını hapisle cezalandırmayı öngören düzenleme tartışmaların odağında. Hukukçulara göre, "Ermeni soykırımı olmadı" diyen de cezalandırılabilir. Soykırım ve savaş suçlarını inkâr ederek kin ve şiddeti kışkırtan kişilerin hapis ya da para cezasına çarptırılmasını öngören yasa değişikliği Almanya’da tartışmalara yol açtı. Sosyal Demokrat Parti (SPD), Hür Demokrat Parti (FDP) ve Yeşillerin oluşturduğu koalisyon hükümeti, yasal düzenlemeyi 20 Ekim gecesi geç saatlerde, başka bir yasa değişikliği ile birlikte mecliste oylamaya sundu. Muhalefetteki Sol Parti ile Almanya için Alternatif Partisi’nin (AfD) karşı oy kullandıkları oylamada, yasa değişikliği 514 milletvekilinin oyuyla kabul edildi. Düzenleme, Alman Ceza Kanunu’nun “halkı kin ve düşmanlığa kışkırtma” suçunu düzenleyen 130. maddesinde değişiklik öngörüyor. (Not: “Ermeni soykırımı iddiasını bitirdik” diyenlere soruyoruz. Neredesiniz?O.T.)https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/11/Almanya-Ermeni-Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1/239592

      Rusya, Ermenistan’sız olamaz… Rusya’yı Ermenistan olmadan hayal edemeyiz… Rusya Devlet Duması’nın BDT İşleri, Avrasya entegrasyonu ve yurttaşlarla ilişkiler Komitesi birinci başkan yardımcısı Kazbek Taisaev, bugün Ermenistan’ı Rusya’ sız, Rusya’yı da Ermenistan’ sız hayal edemeyeceklerini belirtti. “Ülkelerimiz, kimsenin elinden alamayacağı büyük bir zaferle bağlıdır. Aynı zamanda ortak kültür, tarih, din ve inançla da birbirimize bağlıyız” diyen Taisaev, Ermenistan ve Rusya’nın sorunlarının çözümünde, parlamenter işbirliği bileşeninin daha da önemli bir role sahip olması gerektiğini belirtti ve Ermenistan Meclisinde yapılan görüşmeyle ilgili, “İki parlamentonun gelecekte atacağı adımlar konusunda mutabık kaldık” dedi. https://tr.armradio.am/2022/11/11/rusya-ermenistansiz-olamaz/

      Erdoğan, Erivan ile ilişkileri engellemekten Fransa ve ABD'deki Ermeni Diasporalarını suçladı… Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan, Perşembe günü yaptığı açıklamada, hem Fransa hem de ABD'deki Ermeni Diasporalarının Türkiye ile Ermenistan arasındaki normalleşme sürecini olumsuz etkilediğini söyledi.  https://massispost.com/2022/11/erdogan-says-armenian-diasporas-in-france-u-s-hinder-ties-with-yerevan/

      Pozitif Politikalar ve Eylemler Zamanı… Ermeni Diasporası trajediden doğan bir güçtür. Kendi yolunu izlemiş ve belki tesadüfen hesaba katılması gereken bir siyasi güç haline gelmiştir. Diaspora Ermenileri bazen Ermenistan'a ilişkin politikaları etkilemek için sahip oldukları nüfuzu tanımazlar. Ancak, ikincisinin düşmanları olan Türk ve Azerbaycan hükümetleri, potansiyelini fark ediyor ve kendileri için beklenen olumsuz sonuçları engellemek için silahlanıyorlar. Yakın tarihli bir açıklamada, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın sözcüsü ve dış politika danışmanı İbrahim Kalın, konuyla ilgili yorum yaptı. Ermenistan ve Azerbaycan'ın bir barış anlaşması imzalama ihtiyacı – Ermenistan için potansiyel tehlikelerle dolu bir barış anlaşması. Bu yorumu yaparken Ermenistan hükümetinin bazı olumlu sinyaller verdiğini belirtti. Ancak, Diaspora Ermenilerinin de aynı çizgide olmaları ve böyle bir anlaşmanın tüm bölge için faydalarını anlamaları gerektiğini de sözlerine ekledi. "Biliyoruz ki Ermenilerin ABD ve Fransa'da geniş topluluklara sahip olduğu bir gerçektir” dedi. https://mirrorspectator.com/2022/11/10/a-time-for-positive-policies-and-actions/

15.11.2022

      Yurt dışından vatandaşlarını iade etmek isteyen Türkiye'ye daha fazla örnek… The California Courier yayıncısı Harut Sassounian’ ın 14 Kasım 2022 tarihli yazısı özetle şöyle; “ Geçen hafta Türkiye'nin muhalif vatandaşlarını denizaşırı ülkelerden kaçırmasıyla ilgili makalemden sonra, Türk hükümetinin basını eleştirenleri sahte iddialarla geri getirme girişimlerinin birkaç başka örneğine rastladım. Geçen ay Ermenistan medyasında İran'dan Ermenistan sınırını geçtikten sonra tutuklanan iki silahlı Kürt savaşçının nasıl Türkiye'ye geldiklerine dair rahatsız edici bir haber çıktı. Kürtler, son zamanlarda Türkiye ile ilişkileri normalleştirme girişimleri nedeniyle Ermeni yetkililer tarafından Türkiye'ye mi teslim edildi, yoksa Türk ajanları tarafından Ermenistan'dan mı kaçırıldılar? Her iki durumda da bu çok endişe verici bir gelişme…https://www.thecaliforniacourier.com/more-examples-of-turkey-seeking-to-extradite-its-citizens-from-overseas/

      ABD politikası, Artsakh'ın bekası ve Ermenistan'ın güvenliği ile uyumlu olmalıdır… Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA) , “ABD'nin Kafkas politikası,  Ermenistan ve Artsakh'ın (sözde Karabağ Ermeni devleti) güvenliğini Azerbaycan ve Türkiye'den gelen tehditlere karşı güçlendirmelidir”  diyor. ANCA’ nın Hükümet İşleri Direktörü Tereza Yerimyan tarafından sunulan ifadesi şöyle; “ABD. Ermenistan'a yönelik politika, varoluşsal bölgesel tehditler karşısında Ermenistan ve Artsakh'ın güvenliği ve yaşayabilirliği ile uyumlu olmalı, ABD'nin Azerbaycan politikası ise geçmişteki ve devam eden suçlarının hesap verebilirliğine öncelik vermelidir. Kafkasya'daki mevcut, son derece kusurlu ABD politikamız, demokratik Ermenistan'a demokrasi dersleri veriyor, diktatör Azerbaycan'a ABD vergi mükellefleri tarafından finanse edilen askeri yardım gönderiyor ve risk altındaki Artsakh'a hiçbir yardımsağlamıyor”…https://en.armradio.am/2022/11/15/u-s-policy-should-align-with-artsakhs-survival-and-armenias-security-anca/

16.11.2022

      Fransız Senatosu Ermenistan'ı destekleyen ve Azerbaycan'a yaptırım uygulanmasını öngören önergeyi kabul etti… Fransa Senatosu, Ermenistan'ı destekleyen ve Azerbaycan'a yaptırım uygulamasını içeren önergeyi kabul etti. Ermenistan'ın Fransa Büyükelçiliği'nin Facebook sayfasından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Diğer hükümlerin yanı sıra, Fransız Senatosu'nun kararı, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinin Ermenistan'ın egemen topraklarından çekilmesini ve Ermenistan'ın toprak bütünlüğüne ve egemenliğine saygı gösterilmesini taleb ediyor, tüm Ermeni savaş esirlerinin serbest bırakılması ve anavatana dönmeleri çağrısında bulunuyor.” https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/16/Frans%C4%B1z-Senatosu-Azerbaycan-yapt%C4%B1r%C4%B1m/239806

      Ermeni Ulusal Komitesi (ANC) – Fransa, Senato'nun Ermeni yanlısı kararını memnuniyetle karşılıyor, Ulusal Meclis'ten de aynısını bekliyor… Komite üyesi Harout Chirinian, Fransa Halk Radyosu'na verdiği demeçte, Fransa Ermeni Ulusal Komitesi'nin Azerbaycan saldırganlığını şiddetle kınayan Fransız Senatosu tarafından kabul edilen tarihi kararı memnuniyetle karşıladığını söyledi. Karar oybirliğiyle kabul edildi. Azerbaycan yanlısı bir Senatör ve Aliyev ailesinin yakın arkadaşı Nathalie Goulet, karara karşı oy kullanan tek milletvekili oldu. Bu karar, Ermenistan'ın güvenliği ve hakları konusunda Fransız siyasi uzlaşmasının olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.https://en.armradio.am/2022/11/16/anc-france-welcomes-senates-pro-armenian-resolution-expects-the-same-from-the-national-assembly/

21.11.2022

      Frankofoni Örgütü (OIF) üyesi devletler Ermenistan'a dayanışma ve desteklerini ifade ediyorlar… Tunus'un Cerbe kentinde düzenlenen Uluslararası Frankofoni Örgütü'nün 18. zirvesinde bir dizi belge kabul edildi. Kabul edilen belgeler arasında, üye devletlerin Ermenistan'a desteklerini ve dayanışmalarını ifade ettikleri “Frankofoni Alanında Kriz Durumları, Barışın Aşılması ve Güçlendirilmesi Üzerine” Kararı da vardı. Kararda, “Taraflar, uluslararası ortaklarla birlikte, BM Şartı'na uygun olarak toprak bütünlüğü ve uluslararası sınırların dokunulmazlığı da dâhil olmak üzere uluslararası hukuk ilkelerine saygı duyarak, sorunların müzakere edilmiş, barışçıl ve kalıcı çözümü için azami çabayı göstermeye ve ateşkese kesinlikle saygı gösterin” ifadesi de var. https://armedia.am/eng/news/108970/la-francophonie-member-states-express-their-solidarity-and-support-to-armenia.html

      Ermenistan'ın Geleceğinde Semerkant… Özbekistan'ın Semerkant şehri Ermenistan'a uzak olabilir ama geçmişte olduğu gibi geleceğini de şekillendirecek. Semerkant son dönemde siyaset dünyasının odak noktası haline geldi. 11 Kasım'da Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan'ın katılımıyla Türkmenistan ve Macaristan'ın gözlemci olarak katıldığı Türk Devletleri Teşkilatı'nın dokuzuncu zirvesine ev sahipliği yaptı. Macarların bütün bu Türk milletlerinin ortasında bulunmasının cevabı, Macar yerleşimcilerin, Hunların ve Türklerin torunları olduklarını iddia etmeleri olup kardeşlik bağları bu yüzdendir. Belki de bu, Macaristan Başbakanı (ve uluslararası neo-Nazi paryası) Viktor Orban'ın 2004'te Ermeni ordusu Teğmen Gurgen Margaryan'ı öldürmekten suçlu bulunan Azerbaycanlı subay Ramil Safarov'u 2012'de ülkesine geri gönderdiğinde Bakü'ye hediye etmesini açıklayabilir. Türk dünyası veya Turan imparatorluğu, bir asırdan fazla bir Türkiye vizyonu olarak varlığını sürdürdü. Bu vizyonun gerçekleşmesi, Orta Asya'daki tüm Türk milletlerini içine alan Sovyetler Birliği'nin ortaya çıkması nedeniyle tam bir asır ertelendi. Sovyet cumhuriyetlerinde uygulanan ateizm nedeniyle, Türk lideri Recep Tayyip Erdoğan'ın zor yoldan öğrendiği gibi, din birleştirici bir faktör olarak hizmet edemedi. Sovyet İmparatorluğu'nun enkazından çıktıktan sonra bu ülkelerde İslami medreseler ve camiler açmak için beyhude girişimlerde bulundu, ama sonuçsuz kaldı. Bunun yerine işe yaradığı görünen etnik köken konusuna yönelmesinin nedeni budur. Zirve, orada olup bitenlerin Ermenistan'ın geleceği üzerinde ciddi bir etkisi olabileceği gerçeğine rağmen, Ermeni medyasında yetersiz yer aldı. Azerbaycan ve Türkiye önemli oyunculardı ve Ermenistan'ın kaderi ve özellikle “Zangezur Koridoru”, İran'ın toprak bütünlüğü konusu dikkat çekici bir şekilde gündemdeydi. https://mirrorspectator.com/2022/11/17/samarkand-in-armenias-future/

22.11.2022

      Ermeniler Fransız Senatosunun olumlu kararını soğukkanlılıkla değerlendirmeli…

      Harut Sassounian’ ın yazısı özetle şöyle; “ Ermeniler, uzun tarihleri ​​boyunca her zaman bir yabancı gücün kendilerini düşmanlarından kurtaracağını ummuşlardır. Yüzyıllar boyunca Romalılar, Bizanslılar, Ruslar, Fransızlar, Amerikalılar ve şimdi de İranlılardan yardım umdular. Ancak, hiç kimse onları kurtarmaya gelmedi. Ermenilerin bu kadar uzun hayal kırıklıklarından sonra artık kimsenin kendilerini kurtaramayacağı dersini alacakları sanılır. Kendilerini kurtarmaları gerekiyor. Bu tür gerçekçi olmayan beklentiler karşısında, Ermeniler bir potansiyel kurtarıcıdan diğerine gidip kendilerine yardım edecek birini bulmaya çalışırlar. Osmanlı Türkiye’si onlara karşı (sözde) soykırım yaparken kimse Ermenileri kurtarmaya yardım etmedi; hayatta kalanlar Atatürk'ün orduları tarafından saldırıya uğrayıp öldürülmek üzere Kilikya'ya döndüklerinde onları kimse kurtarmadı; 1980'lerin sonunda ve 1990'ların başında Azeriler Artsakh'ta Ermenileri katlederken kimse onlara yardım etmedi… https://www.thecaliforniacourier.com/armenians-need-to-assess-french-senates-positive-Definition-cool-headedly/

      İran-Ermenistan ilişkilerinin genişletilmesi Güney Kafkasya bölgesinde istikrar ve güvenliği güçlendirecektir… Dışişleri Bakanı Ali Bagheri Kani, Ermenistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Safaryan ile yaptığı görüşmede, “İran ile Ermenistan arasındaki ilişkilerin çeşitli alanlarda genişletilmesi iki ülkenin çıkarlarına hizmet edecek ve Güney Kafkasya bölgesinde istikrar ve güvenliği güçlendirecektir” dedi. 

https://news.am/eng/news/731333.html

      Paşinyan, “Uluslararası topluluğun, Azerilerin işgal altındaki topraklardan çekilmesini talep etmesini bekliyor”… Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, 19 Kasım 2022'de Tunus'un Cerbe kentinde düzenlenen Uluslararası La Frankofoni Teşkilatı zirvesinde yaptığı konuşmada, Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik saldırganlığı konusunu gündeme getirdi. “BM Şartı'nın temel ilkelerinin, özellikle de herhangi bir ülkenin toprak bütünlüğüne karşı güç kullanılmaması ilkesinin ihlal edildiğini kaydetmemiz gerekiyor. Azerbaycan'ın tamamen haksız ve sebepsiz saldırganlığı bir ülkenin işgaline yol açmıştır. Ermenistan topraklarının bir kısmı, sivil halkın ölümüne ve acı çekmesine ve önemli ölçüde yıkıma neden oluyor” dedi. (Not: SSCB’ nin yıkılışını müteakip Ermenilerin Azerbaycan topraklarını işgaline dünyanın sessiz kalması üzerine anlaşılıyor ki Ermenistan o torakların kendisine ait olduğunu sanmış! O.T.)https://massispost.com/2022/11/pashinyan-addressing-la-francophonie-summit-armenia-expects-international-community-to-demand-azeri-withdrawal-from-occupied-territories/

25.11.2022

      Strasbourg Belediye Binası üzerinde Ermeni halkıyla dayanışma işareti olarak Ermenistan bayrağı dalgalanacak… Fransa’nın Strasbourg şehrinde belediye binasının üzerinde Ermenistan'a destek amacıyla Ermeni bayrağı dikildi. “Ermenistan ‘ ın Avrupa Konseyi'ndeki Facebook sayfasından bununla ilgili paylaşım yapıldı. Paylaşımda, "Bugünden itibaren Strasbourg Belediye Binası’nda Ermenistan ve Ermeni halkıyla dayanışmanın bir işareti olarak Ermenistan bayrağı dalgalanacak" ifadeleri yer aldı. (Not: Bu tip eylemler, o şehirde yaşayan Ermenilerin gayretlerini gösterir… O.T.) https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/25/Strasbourg-Belediye-Fransa-Ermenistan-bayrak/240240

      Karabağ Milletvekili, Belçika'nın Artsakh ile Flaman dostluk grubu koordinatörü ile görüştü… Artsakh ( sözde Dağlık Karabağ Ermeni devleti) Meclisi'ndeki "Artsakh Halk Partisi" Fraksiyonu lideri Davit Melkumyan, Belçika'yı ziyaret ediyor. Perşembe günü Melkumyan, Belçika Flaman Parlamentosu üyesi ve Artsakh ile Flaman dostluk grubunun koordinatörü Karl Vanlouwe ile bir araya geldi. Azerbaycan'ın 2020 yılındaki 44 günlük savaş sırasındaki askeri harekâtını kınayan açıklama, ardından bu dostluk grubu çerçevesinde işbirliğini yoğunlaştırma ve diğer konularda görüşmeler yapıldı. https://news.am/eng/news/731966.html

      Aliyev, Bakü ile Erivan arasındaki barış sürecine Fransa'nın katılmasına karşı olduğunu söylüyor... Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev uluslararası konferansta Bakü ile Erivan arasındaki barış sürecine Paris'in katılamayacağını, 7 Aralık'taki görüşmenin gerçekleşmeyeceğini söyledi. Prag'daki görüşmeden bir haftadan az bir süre sonra Fransa Cumhurbaşkanı Macron verdiği röportajda Azerbaycan'ı eleştirdi ve bizi yapmadıklarımızla suçladı dedi. Bütün bunlar göz önüne alındığında, Fransa'nın barış sürecinde yer alamayacağı açıktır. Ve bu bizim değil, onların suçu, çünkü ne Amerika Birleşik Devletleri ne de Rusya hiçbir zaman resmi olarak taraf tutmadı. Bu, 7 Aralık'taki toplantının gerçekleşmeyeceği anlamına geliyor. Bakalım kimler hangi platformda aracılık edecek” dedi.              https://en.armradio.am/2022/11/25/aliyev-says-stands-against-participation-of-france-in-the-peace-process-between-baku-and-yerevan/an-bayrak/240240

      Başbakan Paşinyan, CSTO'yu Azerbaycan saldırganlığı konusunda tutumsuz olduğu için eleştirdi… Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Kolektif Güvenlik Anlaşması Örgütü'nü (CSTO-KGAÖ), Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik harekâtına tepki konusunda bir karar vermemekle eleştirdi.      Ermenistan Çarşamba günü ittifakın yıllık zirvesine ev sahipliği yaptı. Erivan'daki bir toplantıda Rusya, Beyaz Rusya, Kazakistan, Kırgızistan ve Tacikistan liderlerine hitaben konuşan Paşinyan, son iki yılda Ermenistan'ın Azerbaycan'dan en az üç olaya maruz kaldığını söyledi. Azerbaycan'ın Ermenistan'a yönelik saldırganlığına tepki veremedik" dedi. https://massispost.com/2022/11/pm-pashinyan-criticizes-csto-for-lack-of-stance-on-azerbaijani-aggression/

26.11.2022

      Ermeni Milletvekili AGİT'e, “Azerbaycan'ın savaş suçlusu olarak hesap vermesi gerektiğini” söyledi… Ermenistan'ın Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) delegasyonu üyesi Ermenistan muhalefeti Hayastan bloğu Milletvekili Lilit Galstyan, Cuma günü AGİT Parlamenterler Meclisi'nin 20. sonbahar toplantısında konuştu. (Tam ifadesine belirtilen link üzerinden ulaşılabilir)  İfadenin özeti aşağıda verilmiştir; “Avrupa başkentlerinden çok da uzak olmayan Ermenistan ve Dağlık Karabağ halkı saldırılara, yerinden edilmelere ve etnik temizliğe maruz kalmaya devam ediyor. 9 Kasım açıklamasının ardından Antlaşma hükümlerinin aksine, Azerbaycan tüm savaş esirlerini serbest bırakmadı. Sözde barışçıl dönemde sivil halk arasında mağdur sayısı 180'i aşıyor. Azerbaycan'ın 2022 saldırıları birçok devlet tarafından kınandı, ancak Azerbaycan'ın davranışı değişmedi, Ermeni toprakları hala işgal altında…” https://www.panorama.am/en/news/2022/11/26/Armenian-MP-AGİT/2761091

      Hayastan Tüm Ermeni Vakfı'nın 25. Telethon Sonuçları… Hayastan Tüm Ermeni Vakfı, 24 Kasım'da “Dinamik Topluluklar Geliştiriyoruz” sloganıyla 25. yıllık Telethon'u bir kez daha gerçekleştirdi ve bugün itibariyle 11.003.439,51 ABD Doları topladı. Fonun dünya çapındaki bağış toplama etkinlikleri halen devam etmekte olup, sonuçlar yılsonunda açıklanacaktır. (Not: Telethon-2022 çerçevesin de  alınan bağışlar için linke tıklayın, Toplanan bağışta ABD 5.000.250 dolar ile başı çekiyor... O.T.) https://massispost.com/2022/11/hayastan-all-armenian-funds-25th-telethon-results/

29.11.2022

      Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyelerini, ABD'nin Ermenistan'ın güvenliğine ve “sözde” Artsakhın bekasına yönelik Amerikan desteği sağlanması konusunda Başkan Biden'ın Ermenistan’a Büyükelçi adayı olan Kristina Kvien'den yaklaşan onay görüşmeleri sırasında yanıt almaya çağırıyor. https://www.panorama.am/en/news/2022/11/29/ANCA-US-ambassador-Armenia/2762245

      Alman Avrupa Parlamentosu Üyesi Lars Patrick Berg: Avrupa Komisyonu'nun Azerbaycan ile yaptığı doğal gaz anlaşması Ermenistan'da var olan büyük güveni kırdı. Alman Junge Freiheit gazetesi, Avrupa Parlamentosu'nun çok sayıda üyesinin AB Avrupa Komisyonu'nun doğalgaz anlaşmasını imzaladığı sözlerini aktararak, Azerbaycan'ın Ermenistan’a saldırısı ve Dağlık Karabağ ihtilafı hakkında kapsamlı bir makale yayınladı. Buna göre; Azerbaycan Avrupa Komisyonu için büyük bir hataydı ve bu girişim Ermenistan'da kendilerine karşı daha önce var olan büyük güveni yok etti. https://armedia.am/eng/news/109193/european-commissions-natural-gas-deal-with-azerbaijan-broke-great-trust-that-existed-in-armenia-mep-lars-patrick-berg.html

      Ermenistan Kürt toplumu, Türkiye'nin Suriye'de Kürtlere karşı yürüttüğü politikasını ve Kürt yerleşimlerinin bombalamasını BM ofisi önünde protesto ederek büyük devletlerin dikkatini bu olaylara çekmeye çalıştı. https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/29/Ermenistan-K%C3%BCrtler-BMT%C3%BCrkiye/240397

      Sosyalist Enternasyonal Kongresi Azerbaycan'ı kınayan bir karar kabul etti.

https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/29/Sosyalist-Enternasyonal-Kongresi-Azerbaycan/240388

      Ermeni Soykırımı'nı anlatan film İtalya Salerno Uluslararası Film Festivali'nin resmi yarışma programına dâhil edildi. https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/29/Ermeni-Soyk%C4%B1r%C4%B1m%C4%B1-%C4%B0talya-Uluslararas%C4%B1-Film-Festivali/240365

30.11.2022

      Rusya’ nın 34.000 vatandaşı Ermenistan vatandaşlığı almak istiyor… 14 bin 661 Rusya vatandaşı Ermenistan polis teşkilatına Ermeni vatandaşlığı başvurusunda bulundu. Başvuranların büyük çoğunluğu, yüzde 97'si Ermeni'dir. Bu veriler, polisin halkla ilişkiler ve bilgilendirme departmanı tarafından sağlandı. Birçok Rusya vatandaşının Ermeni vatandaşlığı almak için polisin pasaport ve vize bölümüne başvurduğu bilgisi aktarıldı. Kolluk kuvvetlerinin verilerine göre, 1 Ocak 2022'den 27 Ekim 2022'ye kadar Ermenistan vatandaşlığı almak amacıyla 19 bin 630 başvuru yapıldı. Başvuranların mutlak çoğunluğu olan 19 bin Ermeni'dir. Veriler üzerinde yapılan bir araştırmaya göre, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından bir hafta sonra, Mart ayında Ermenistan vatandaşlığı başvurularında keskin bir artışın kaydedildiğini gösteriyor. Bu yıl Ermenistan vatandaşlığına başvuran 19.630 kişinin mensup oldukları ülkeler şöyle: Rusya vatandaşları: 14.661 kişi, Gürcistan vatandaşları: 1.715 kişi, Lübnan vatandaşları: 1.045 kişi, Suriye vatandaşları: 528 kişi, İran vatandaşları: 456 kişi, ABD vatandaşları: 220, Ukrayna vatandaşları: 225 kişi. (Not: İlginçtir, listede soykırım yapıldığını iddia ettikleri ülkemizden kimse yok… O.T.) https://www.ermenihaber.am/tr/news/2022/11/30/Rusya-vatanda%C5%9F%C4%B1-Ermenistan-vatanda%C5%9Fl%C4%B1%C4%9F%C4%B1/240434

      ANCA, ABD'nin Ermenistan Büyükelçisi adayının Senato tarafından yakından incelemesini istiyor… Amerika Ermeni Ulusal Komitesi (ANCA), ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi üyelerini, ABD'nin Ermenistan'ın güvenliğine ve Artsakh'ın bekasına Amerikan desteği konusunda Başkan Biden'ın Büyükelçi Tracy'nin yerine Büyükelçi adayı olan Kristina Kvien'den olumlu yanıt almaya çağırıyor. Başkan Biden, bu yılın Temmuz ayında Kvien'i Ermeni Büyükelçiliği pozisyonuna aday gösterdi. Onaylanırsa, Kvien, ABD'nin Rusya büyükelçisi olarak düşünülen Büyükelçi Tracy'nin yerini alacak. ANCA, Kvien adaylığıyla ilgili endişelerini Senato Dış İlişkiler Komitesi üyeleriyle paylaşarak, onay sürecinde yapıcı bir şekilde ele alınabilecek bir dizi politika önceliğini vurguladı. Konular arasında ABD-Ermenistan ikili ilişkilerini güçlendirme, Azerbaycan saldırganlığını kontrol etme, Ermeni savaş esirlerinin serbest bırakılmasını sağlama, ABD'nin  Artsakh'a  yardımını kolaylaştırma ve Yönetimin Ermeni Soykırımı'nı tanıyan politikasını gerçek dünyada uygulamaya koyma yer alıyor. (Not: ANCA haddini aşmıyor mu?!!.. O.T.) https://www.panorama.am/en/news/2022/11/29/ANCA-US-ambassador-Armenia/2762245

       Almelo sakinlerini Ermeni tarihi ve kültürüyle tanıştırmak için Nuh'un Gemisi'nin kopyası yapıldı... Nuh'un Gemisi'nin kopyası, 2 Aralık Cuma günü belediye başkanı Arjen Gerritsen tarafından Hollanda'nın Almelo şehrinde resmen açılacak. Gemi, önümüzdeki altı ay boyunca Almelo sakinlerini bir yolculuğa çıkaracak ve onları Ermeni tarihi ve kültürüyle tanıştıracak. Resmi açılış töreninin ardından belediye binasında saat 17.00'ye kadar çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek. (Not: İşe bak Nuh’ un gemisini de Ermenilere kaptırdık. Üstelik Ağrı Dağımızı da istismar ediyorlar!.. O.T.) https://en.armradio.am/2022/11/30/replica-of-noahs-ark-to-introduce-residents-of-almelo-to-armenian-history-and-culture/

      Dersim soykırımından sağ kurtulanlarla sözlü tarih röportajları Shoah Vakfı'na nakledildi… UCLA'daki Promise Ermeni Enstitüsü'nün Soykırım Araştırma Programı (AGRP), Avrupa Dersim Dernekleri Federasyonu ve USC Shoah Vakfının Dersim 1937-1938 Sözlü Tarih Projesi başlıklı çalışması, Türkiye'nin doğusundaki Dersim bölgesindeki 1937-1938  katliamlarından sağ kurtulanlarla ilgili ilk, en kapsamlı ve en uzun soluklu akademik sözlü tarih projesidir. İşbirliği, federasyonun 350'den fazla röportajı Berlin'de düzenlenen bir törenle USC Shoah Vakfı'na resmi olarak devrettiği 17 Kasım'da duyuruldu. Açıklamanın öne çıkan konukları arasında Almanya Federal Gıda ve Tarım Bakanı Cem Özdemir; USC Shoah Vakfı'nın genel müdür yardımcısı Kori Street; AGRP Direktörü Dr. Taner Akçam; ve Alman siyasi partilerinin birkaç temsilcisi yer aldı. (Not: Adı geçen hainlerin ulusumuz hakkında olumsuz çalışmaları, davamıza Ermenilerden daha fazla zarar veriyor… O.T.)https://armenianweekly.com/2022/11/29/oral-history-interviews-with-survivors-of-the-dersim-genocide-transferred-to-the-shoah-foundation/

      Süryani Askeri Meclisi: “”Türk işgalcileri durduracağız”. Kuzey ve Doğu Suriye'ye yönelik saldırılar, bölgedeki farklı etnik ve dini kimliklerin demokratik bir arada yaşama projesini yok etmeyi amaçlıyor. Ağırlıklı olarak Hıristiyan olan Süryani nüfus, özellikle Türk devleti ve onun paralı müttefikleri tarafından tehdit ediliyor. Süryani Askeri Meclisi sözcüsü Matay Hanna, Meclisin bir Türk işgaline direnme kararlılığı hakkında konuştu. Mücadelenin işgal altındaki Afrin, Serêkaniyê ve Girê Spî bölgeleri kurtarılıncaya kadar devam etmesi gerektiğini söyledi. Hanna, verdiği röportajda, "Şehba'dan Dêrik'e kadar tüm ilçe ve köyler, orada yaşayan tüm halklar saldırıya uğradı. Türk devleti de bölgedeki kaynakları hedef alıyor. Hizmet tesisleri, sağlık merkezleri, elektrik santralleri, tahıl depoları, gaz fabrikaları ve yerleşim yerleri bombalandı. Bu saldırılar halkın iradesini kırmaya yönelikti. Saldırılarda saflarımızdan arkadaşlarımız ve sivil halkımız şehit oldu. On Asur köyü bombalandı. (NOT: Bu haber CİMER ve Dışişleri Bakanlığına gönderilecek. Devlet yetkilileri cevap vermek istiyorsa hazırlayacakları bildiriyi bu sitede FEYM Grubu olarak biz yayımcılarız… O.T.) http://www.aina.org/news/20221129172023.htm

(DEVAM EDECEK)

Kenan Mutlu Gürses


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön