KADIN LİDER OLMAZ MI?

31 Ocak 2016


     Dünyada 193 ülke de on dokuz devlet, kadın hükümet başkanları kadınlar tarafından yönetilmektedir. Bunlar: Güney Kore (Park Geun-Hye), Bangladeş (Sheikh Hasina Wajed), Letonya (Laimdota Straujuma), Litvanya (Dalia Grybauskaite), Kosova (Atifete Jahjaga), Polonya (Ewa Kopacz), Malta Marie Louise Coleiro Preca), Hırvatistan (Kolinda Grabar Kitarovic), Almanya (Angela Merkel), Danimarka (Helle Thorning Schmidt), İskoçya (Nicola Sturgeon), Norveç (Erna Solberg), Orta Afrika Cumhuriyeti (Catherine Samba Panza), Liberya (Ellen Johnson Sirleaf), Arjantin (Cristina Fernandez de Kirchner), Şili (Michelle Bachelet), Brezilya (Dilma Rousseff), Trinidad-Tobago (Kamla Persad Bissessar), Jamaika (Portia Simpson Miller).

     Böylece günümüzde, 19 devletin KADIN LİDERLER tarafından yönetildiğini, tutarsız ve de bilgiden nasip almamışlara da eksikliklerini hatırlatmış olalım. Günümüzde gerçek bu iken tarihte KADIN LİDER var mı yok mu ona bakalım ve SÜMERLERDEN başlayalım. Sümer KADIN TANRIÇALARININ, tanrılardan önde geldiğini, GUTİ savaşçılarına, KADINLARIN komuta etmiş olduğunu belirtelim.

Kraliçe Şubat,
Kraliçe Barnsmtorre,
Kraliçe Şag gb.
 
Akad Kralı Sargon ’un kızı;
Enheduanna gb.

Asurlular ile Hititler dönemine doğru yol aldığımızda;
Wahşuna Prensesi,
Tavannana unvanlarını alan Hitit KADINLARI gb.
Kraliçe Pudu-Hepa,
Kraliçe Hinti,
Kraliçe Valli gb.

     KADINDAN LİDER olmaz diyenlere;

 ULU ANA-DİŞİ KURT-ANA KURT ve ASENA’YI nasıl anlatacağız?
Yer-Su, Ak Ene, Kübey Hatun, Ülgen ve Umay Anaları bilmeden TÜRK MİTOLOJİSİNDEN habersiz olanların nasıl ÜLKÜCÜ ve MİLLİYETÇİ olduklarını kime soracağız?

      Herhalde sokağa çıkarılmayan, evlerinde bilgisayar başında oturtulan, sadece elleri ile BOZKURT işareti yaparak da BOZKURT olunamayacağını nasıl anlatacağız?

      KADINDAN LİDER olmaz diyenlere; bakalım TARİH kendi mecrasında hangi KADIN LİDERLERİN isimlerini bize öğretiyor;


Açe-Sultan,  Altuncan-Hatun, Arıg-Hatun, Arı-Kun Hatun, Azermiduht Hatun, Bağdad-Hatun, Banı Çiçek Hatun, Boğarık-Hatun, Bolugan-Hatun, Börte-Hatun, Cerire Hatun, Çıyırdı Hatun, Dilşad-Hatun, Dirse Hatun, Ebeş Hatun, Emire Hatun, Ergene-Hatun, Esma-Hatun, Fatma-Sultan, Fatıma Hatun, Ferhan Sultan, Firengis Hatun, Gümüş Hatun, Gürcü-Hatun, Gürd-âferid Hatun, Hatice-Sultan, Hatice Arslan Hatun,  Hayme-Ana, Humây Hatun, Hürrem Sultan, İçeng Hatun, İlalmış-Hatun, İl-Bilge Hatun, İnayet Şah Zekiyet ed-Din, Kabaç Hatun, Kantura Hatun, Kemalat Şah, Konçuy Hatun, Kösem Sultan, Mama-Hatun, Maride Hatun, Melek-Hatun, Meryem-Sultan, Mihrimah Sultan, Meracil Hatun, Naima Şağap Hatun, Nene-Hatun, Nilüfer-Hatun, Nur el-Alem Nakiyeddin Hatun, Padişâh-Hatun, Paşa-Hatun, Peri Kız Hatun, Puranduht Hatun, Râika Hanım,  Raniyye Sultan, Raziye Begüm Sultan, Rûdâbe Hatun, Sakari Hatun, Satı Bek-Hatun, Seferi Hatun, Selçuk Hatun, Sinduht Hatun, Suna Hatun, Sûdâbe Hatun, Hz. Sükeyne, Hz. Sümeyye (Pamuk Hatun), Şabiha-Hatun, Şacar-al Dürr-Hatun, Şafvet Al-Dîn-Hatun, Şağap-Hatun, Şuca-Hatun, Suyum Bike Hatun, Taç el-Alem Safiyeddin Şah, Tendü-Hatun, Tercan-Hatun, Terken-Hatun, Togay Hatun, Tomris Hatun, Türkân-Hatun, Ürve-Hatun, Zümrüd Hatun, vd.

     Listeyi uzatmamak için Bâcıyân-ı Rum Mensubu KADINLARI buraya almıyorum. Başka, Peygamberimiz, Hz. Muhammed döneminde, cemaate katılan, camiye CUMA ve BAYRAM Namazlarına giden, savaşlarda kılıç kuşanan ve gerektiğinde erkeklere imamlık yapan KADINLARI da buraya almıyorum.

      Türk ve İslâm Dünyasında kadından LİDER olmaz diyenlere 30 Kasım 2015 de yazdığım yazı ile herhalde anlatamamışım! Sayın Meral Akşener, kadın olduğu için LİDER olmaz diyenlere bir daha hatırlatıyorum. Türklüğü bir nebze olsun biliyorlar ise, Müslümanlıktan bihaber değiller ise İslâm öncesi Arap zihniyeti ile KADINA bakmıyorlar ise yukarıda verdiğim listeyi tekrar tekrar okuyup isim isim kim kimdir diye, araştırsınlar. Eminim ki, çok şey öğreneceklerdir. Öğrenmek için zaman gerekecektir.  Her şeyin ilacı olan zaman diliminde bazıları da öğrenirken, DİNLENECEKLERDİR!


KAYNAK:
Türk Kadın Tarihine Giriş
Amazonlardan Bâcıyân-ı Rûm’a

Kenan Mutlu Gürses


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön