KALİFORNİYA-LOS ANGELES, BURBANK BELEDİYE BAŞKANI EMİLY GABEL- LUDDY’E AÇIK MEKTUP 

31 Ocak 2019


 

 

      Mrs. Gabel-Luddy,

      2018 Tarihinde o talihsiz yangın felâketinin yaşattığı tehdit dolu günlerinizde, karşı karşıya kaldığınız acı tedirginliğinizi paylaşamadığım için üzgünüm…

      Los Angeles’ta dünyaya gözlerinizi açmakla başlayan hayat çizginiz, devlet okullarında aldığınız eğitim, El Sereno ve Giasseli Park topluluklarında büyümeniz, Occidental College ile Massachusetts Üniversitesi’nden mezun olmanız, Peyzaj Mimarlığı dalında Master yapmanız, böylece çalışma alanına adım atmanız, hakkınızda edindiğim bilgilerin başlangıcını teşkil ediyor.

      Eşinizle birlikte 20 yıl Burbank’da yaşamanız, bugün o şehrin başkanı olmanız, başkanlığa başlamadan önce “Kamu hizmeti için bir tutkum var ve büyük şehrimizin vatandaşları için özenle çalışacağımız yılları sabırsızla bekliyorum” ifadelerinizle çalışma aşkınızı ortaya koyduğunuzu düşünüyorum. 1800 yılların sonunda temelleri atılan, HİNT ve İSPANYOL mirası olan şehrinizin günümüze gelmesiyle, başkanlık döneminizde de şehirciliğe katkılarınızda ki görevinizin de küçümsenmeyecek kadar önemli ve başarılarla devam ettiğine inanıyorum…

      Mrs. Gabel-Luddy,

      Bu satırları 11.000 km. uzaklıktan yazıyorum. Son günlerde yapmış olduğunuz bir görüşme hakkında düşüncelerimi ve önerilerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

      Basından izlediğim kadarıyla; 10 Ocak 2019 da Burbank ANCA Yönetim Kurulu üyeleri, Silva Kechichian, Anette Kargodorian ve ACF temsilcisi Antranik Jarchafjian ile görüşüyorsunuz. İlgili toplantı da konuşulanları, talep edilen konuların içeriğini, kısa başlıklarla bilmekteyiz. İlgililerin, toplantı gündemine taşıdığı konuları, Ermenilerin isteklerini, yine aynı kanaldan öğreniyoruz.

      Ayrıca, ANCA’DAN, Silva Kechichian;  “Odak noktamız öncelikle ERMENİLERİ ve ERMENİ MESELELERİNİ teşvik etmemize rağmen, tüm Burbank sakinlerini herhangi bir şekilde teşvik edebilir ve yardımcı olabiliriz. Bu şehre daha fazla sivil katılım istiyoruz” diyor. Amerika Ermeni Ulusal Komitesi “Burbank, bölgenin ERMENİ topluluğunun sosyal, ekonomik, kültürel ve politik haklarını geliştirmekte ve halk ve halk politikası seviyelerinde artan sivil katılımı desteklemektedir” diye konuşmasını tamamlıyor.

      Konuşmanın başlarında “Belediye Meclisi, 16 Nisan 2019’da “SÖZDE”  Soykırım Tanıma Bildirgesi’ni ve ardından Belediye Binası’nın merdivenlerine bir NÖBETÇİ sunacak” dendiğini, sizin de konuşmanın sonunda “ERMENİLER, Burbank’ta her zaman yaratıcı ve katkıda bulunan bir topluluk olmuştur ve SOYKIRIM’I ve hakların esnekliğini tanımak çok önemlidir” demişsiniz…

      Bir şehir belediye başkanının neleri tasarruf edip etmeyeceğine müdahale etmenin hakkımız olmadığının bilincindeyim. Fakat konu gerçeklerden uzak, YALANLARLA dolu ERMENİ iddiası ve de SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI olunca orada duracaksınız… İlk önce neden “ÇOK ÖNEMLİ” olduğunu, belgelerle açıklayacaksınız! Sonrasında ise, İÇİNDEN ÇIKTIĞI TOPRAKLARA İHANET EDEN bir milletin, GÖÇMEN olarak yaşadığı ülkede neler neler yapabileceklerini, düşüneceksiniz!

      Öncelikle, sizi yanınıza alacağınız üç ANCA temsilcisi ile birlikte, “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI” yapıldığı iddia edilen tüm Anadolu Coğrafyasını adım adım gezerek, tespitler, değerlendirmeler yapmak üzere, Türkiye’ye davet ediyorum. Bu ziyaretinizde ABD Büyükelçilik Mensupları da iştirak edebilirler. Özellikle Silva Kechichian, Annette Kargodorian ve Antranik Jarchafjian’ın yanınızda olmasından son derece mutluluk duyacağımı bilmenizi isterim.

      Şunu önemle belirtmeliyim ki, Türkler ve Ermeniler iç içe yaşamaktadır. Türkler ve Ermeniler için tarihte yaşamış olaylar tabu olmaktan çıkarılmıştır. ABD de yaşamakta olan Ermenilerin sadece bir bölümü TARİHİ GERÇEKLERİ SAPTIRARAK, dünyanın en büyük ahlaksızlığı olan YALANA başvurarak, insanları ve insanlığı bölerek kendilerini “DİASPORA ERMENİSİ” olarak tanımlamaktadırlar. Sapkın YALANLARIYLA Türklerin, Ermenilere “SÖZDE SOYKIRIM” uyguladığı iddiasındadırlar. Söz konusu YALANLARINI da bilinçli olarak kullanmaktadırlar.

      Kaynağını YALANDAN alan bu iddia ile ilgili, bazı ABD kaynaklarını bilginize sunacağım. Özellikle size, ABD eski Başkanı Ronald Reagan’ın Danışmanı BRUCE FEİN’in yıllar önceki ifadelerini, 1981 yılında Beyaz Saray’ın yapmış olduğu araştırmayı, Ermeni iddialarının asılsız olduğunun ABD tarafından belgelendiğini, hatırlatacağım…

      BRUCE FEİN; “Osmanlı İmparatorluğu’nun azınlıklara karşı müthiş sayılabilecek bir özen gösterdiği gerçeğini unutmamak gerekir. Azınlıklar, kendi dini özgürlüklerini ve hayatlarını son derece rahat bir şekilde sürdürdü.

      Ermeni TERÖR ÇETELERİ I. Dünya Savaşı sırasında Fransa ve Rusya ile birlikte Osmanlıları öldürdü. Bu rakamın İKİ MİLYON civarında olduğu bir gerçek. (DOĞRUSU ÜÇ MİLYON BEŞYÜZ BİN) Ermeni kayıplarının ise BEŞ YÜZ BİN civarında olduğu araştırmalarla kanıtlandı. Burada asıl önemli konu, ERMENİLERİN İHANETİDİR. Osmanlı da kendisini savundu. Özellikle ABD’de yaşayan Ermeniler, SOYKIRIM YALANI ile büyük GETİRİ sağlıyor. ABD yönetimi de büyük PARALAR döndüğü için Ermenileri karşısına almak istemiyor. Ermeniler ısrarla kendi arşivlerini açmıyor. Çünkü yıllardır soykırım YALANI ile dönen getirimi kaybetmek istemiyorlar. Arşivler açıldığı anda gerçek ortaya çıkacak” diyor…

      Mrs. Gabel-Luddy,

      Sizi, ABD’NİN Şubat 2009 günlerine götürmek ve Ocak 2019 da ki muhataplarınızın kim olduklarını hatırlatmak istiyorum. Her ne kadar on yıl önceki kanunsuzluğun devam edip etmediğini bilmesem de.

      “Washington’da Sorumluluk ve Etik için Vatandaşlar” (CREW) adlı kuruluşun, Amerika Ulusal Ermeni Komitesi (ANCA) hakkında Federal Soruşturma açılması için ABD Adalet Bakanlığına başvurulmuş olduğunu bilir misiniz? Yerel lobi grubu olarak kaydının olmadığından haberdar mısınız? Yine söz konusu tarihlerde,  CREW Başkanı Melanie Sloan’ın, açıklamalarından, ANCA’NIN kanunsuz lobi faaliyetlerini nasıl gerçekleştirdikleri, hakkında ne kadar bilgilisiniz? ANCA gibi radikal olmayan Amerika Ermeni Asamblesi (AAA)’nın sisteme kayıtlı olması sizce manidar değil mi? ANCA’NIN “Daşnaksütyun” partisiyle olan iç içe bağları size neleri çağrıştırıyor?

      İlk defa yazdığım bu satırlarla, sade bir dünya vatandaşı olarak, olaylara ve sizden talep edilenlere mesafeli durmanızı, yalnızca “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI”NA, Ermeni Diasporası YALANLARINA basamak, ERMENİ GÜNAHLARINA ortak olmamanızı öneriyorum. Kuşkusuz, bu olayın dışında, başta Ermeniler olmak üzere, dilediğiniz toplulukla, dilediğiniz etkinliği yapabilirsiniz. Zaten buna benim değil, hiç kimsenin müdahale haddi de hakkı da olmamalıdır.

      Sizden ricam olayları tarafsızlık ilkeleri içersin de değerlendirerek, YALANIN maşası olmamanızdır. Gözden kaçırmış olabileceğiniz kanaatimle,  konuyu açıklık getireceğine de inanarak, Ermeni meselesinin nasıl başladığını Ermeni ve bazı ABD kaynaklarının kısa başlıklarını da, faydalanacağınız düşüncesiyle aşağıda bilgilerinize sunuyorum. Cevap verdiğiniz takdirde, Osmanlı İmparatorluğu ve Amerikan Misyonerleri hakkındaki ve diğer belgeleri de bilgilerinize sunmak isterim.

      “SÖZDE ERMENİ SOYKIRIMI” hakkında, olayın gerçek yüzünü, size, Ermenilerin kendi kaynakları ile özetleyecek olursam;

      1645-1669 Yıllarında, Ermenilerin, Venediklilerin Osmanlı karşıtlığının yanında yer alarak bağımsızlık umutlarına kapılmaları,

      1670’li Yıllarda Avusturya, Polonya, Venedik ve Rusya ile Osmanlıya, karşı cephede yer almaları,

      1677-1680 Yıllarında Osmanlıya karşıtlığı körükleyen Hagob Juğayetsi’nin teşebbüslerini,

      XVII. Yılsonları ile XVIII. yılbaşlarında İsrail Ori’nin Rusya’da I. Petro’dan İran’a uzanan Osmanlı karşıtı planlarını,

      1722-1730 Tarihlerinde devam eden kesintisiz Ermeni isyanlarını,

      1724 Tarihli Osmanlı-Rus Antlaşması’nın getirdiği şartları,

      1724 Tarihinden sonra HİNDİSTAN Ermenilerinin, bölge Ermenilerine katkılarını,

      1751’de İngiltere ve Rusya’nın Ermenileri hangi nedenlerle yanlarına aldıklarını,

      1770-1772 Yıllarında Hindistan işbirliğinin nasıl devam ettiğini,

      1796 Yılına kadar II. Katerina’nın yardımlarını,

      1804-1828 Yıllarında Rusya’nın Ermenileri nasıl baskı altına aldığını,

      1812’de Yabancı Misyonerler için kurulan Amerikan Masasını,

      1820 de Amerikalı Misyonerlerin Anadolu’ya neden geldiklerini,

      1828-1840 Yıllarında Rusya’nın 12 yıl Ermenilere, neden göz yumduğunu,

      1840 Yılı ve sonrasında Rusya’ya devam eden büyük Ermeni göçlerini,

      1869 yılında “Hayriye Ortaklığı” nın hangi amaçla kurulduğunu,

      1870 Yılından itibaren, Amerika’ya başlayan Ermeni göçlerini,

      1872’de “Kurtuluş için Birlik” örgütünün neden kurulduğunu,

      1874’de “Vatanseverlik Bürosu” nun neden kurulduğunu,

      1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı’nda Ermenilerin ne yaptığını,

      1878’de “Kara Haç” örgütünün neden kurulduğunu,

      1878’de “Vatan’ın Müdafii” örgütünün neden kurulduğunu,

      1880 Yılından itibaren Ermeni teröristlerin de göç sürecine katıldıklarını, Amerika’da ki çalışmalarını,  

      1881’de “Yurtseverler Birliği” nin neden kurulduğunu,

      1885’de “Armenakan” örgütünün neden kurulduğunu,

      1885’de Ramgavar Azatakan’ın neden kurulduğunu,

      1887’de “Hınçakyan” örgütünün neden kurulduğunu,

      1895’de “Daşnaksutyun” örgütünün neden kurulduğunu, bütün bu örgütlerin neden kurulmuş olduğunu, yaptıkları GERİLLA hareketlerini,

      1895’den sonra Amerika’da artan Ermeni nüfusunu,

      1894-1896 Yıllarında Osmanlı’ya karşı yoğunlaşan Ermeni isyanlarını,

      BÜTÜN bunlara rağmen, Ermenilerin büyük güçlere ve özellikle Rusya’ya bağladıkları umutlarının neden gerçekleşmediğini, söz konusu tarihler arasında, Osmanlı Coğrafyasında DÜNYA Milletlerinin ortaya koyduğu nüfus istatistiklerini ve Osmanlı İmparatorluğu’nun mecbur bırakıldığı uygulamanın, yani 1915 TEHCİRİNİN “SOYKIRIMI” olmadığını daha iyi anlayacağınızı düşünmekteyim.

      1919’de ABD’de “American Committee for Independence of Armenia” isimli kuruluşun, kuruluş amacı ile ABD’NİN ERMENİ TERÖR ÖRGÜTLERİ için neden bütün eylemlerini yürütme noktası olarak seçilmiş olduğunu, özellikle Henry Morgenthau’nun sahip olduğu bilgilere rağmen olayları ÇARPITARAK TARİHE nasıl YALAN söyletmiş olduğunu değerlendireceğinizi ümit ediyorum.

 Aşağıda ki belgelerin, Sizi, Burbank Halkını aydınlatacağını umarak çalışma hayatınızın başarılar ile devamını, düşüncelerinizi, vardığınız kanaat ve kararınızı paylaşacağınıza inanıyorum. Bill Luddy ve size nice başarılı yıllar dilerim.

Sağlıkla kalın…

Saygılarımla,

Kenan Mutlu Gürses

 

ABD KAYNAKLARI;

-23 Ağustos 1895, The New York Times, “Bab-ı Al-i’yi Yıkmaya Yeminli”,

- 2 Kasım 1895, The New York Times, Ermeni Tecavüzleri,

-15 Aralık 1895, The New York Times, Zeitun İçin Bomba ve Silahlar,

-21 Aralık 1895, The New York Times, Zeitun’da Bir Katliam,

-24 Eylül 1896, The New York Times, Cyrus Hamlin’in Şahitliği,

-1 Ağustos 1904, The Washington Post, “Türk Garnizonu, Ermeni İsyancıların Hücumuna Uğradı”

-10 Ağustos 1914, The Washington Post, Ermeni İsyancılar Hücum Etti,

-5 Kasım 1914, The New York Times, Rusların Ermenistan İşgali Başladı,

-7 Kasım 1914, The New York Times, Ermeniler Türklerle Savaşıyor,

-13 Kasım 1914, The New York Times, Türk Ermenileri Silahlarıyla İsyan Halinde,

-13 Kasım 1914, The Washington Post, Ermeniler Ruslara Katıldı,

-8 Ocak 1915, The New York Times, Amerika’dan Savaşa Geldiler,

-6 Mayıs 1915, Konya, Amerikan Hastanesi, Mr. Dodd’un mesajı,

-16 Mayıs 1915, Adana Amerikan Misyon Okulundan, Mersin ABD Konsolosu E.J. Nathan’a Mesaj,

-25 Mayıs 1915, Associated Pres Muhabiri Gerorge Schreiner’in Raporu,

-7 Haziran 1915, Amerikan Konsolosu E.J. Nathan’ın Mesajı,

-19 Haziran 1915, Bağdat Amerikan Konsolosu’nun Henry Morgenthau’a Mesajı,

-10 Temmuz 1915, Samsun Amerikan Konsolosu’nun, Henry Morgenthau’a Mesajı,

-15 Temmuz 1915, Amerikan İncil Evinden, Henry Morgenthau’a Mr. Peet, İmzalı Mektup,

-26 Temmuz 1915, ABD Mersin Konsolosu Nathan’dan Morgenthau’a yollanan Mesaj,

-5 Ağustos 1915, ABD İzmir Konsolosu Horton’dan Morgenthau’a Mesaj,

-8 Ağustos 1915, ABD Trabzon Konsolosu Heizer’den Morgenthau’a Mesaj

-22 Ağustos 1915, The Washington Post, Van Vilayetindeki Ermeniler, 600 Yıllık İstibdada Son Verdi,

-25 Eylül 1915, ABD Trabzon Konsolosu Heizer’den Morgenthau’a Rapor,

-29 Eylül 1915,The New York Times, Katliamların Tamamen Uydurma Olduğu Haberi,

-29 Eylül 1915, The New York Times, Bernstorf Şimdi Diyor ki, Ermenilerin Kendi Hataları,

-9 Ekim 1915, The New York Times, Ermenilere Neden Yardım Ediyoruz,

-16 Kasım 1915, Kayseri Misyon Okulu Md. Wingate’den Morgenthau’a Mektup,

-21 Haziran 1916, ABD Kaliforniya Kongresinde yapılan görüşme,

-18 Ekim 1916, The New York Times, Türk’ün Bildiği Ermeni İdarecilerine İhanet Eder,

-4 Mart 1919, Gazeteci Stephen Bonsal’ın Hatıra Defteri,

-28 Mart 1921, ABD Temsilcisi Amiral Bristol’ün Yardım Kurumu Başkanı D.D. Barton’a Mektubu,

-12 Kasım 1924, The New Republic, John Dewey’in Kaleminden Türk Trajedisi,

 

Kaynak;

- Şükrü Sever Aya,The Genocide of Truth Continues but facts Tell the ResalStory,

- Huffingtonpost- Haziran, 2009

- Artak Movsisyan, Ermenistan Tarihi,

- Prof. Dr. Haluk Selvi, Ermeni Soykırımı Tarih Yazımı ve Propaganda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kenan Mutlu Gürses


Kenan Mutlu Gürses © 2011 - 2024 Her hakkı saklıdır. Başa Dön